21. srpna 2018 20:46, aktualizováno  22:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václavské náměstí zaplnily desetitisíce lidí. Kubišová na závěr zazpívala Modlitbu pro Martu

Lidé na koncertu k výročí 50 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na koncertu k výročí 50 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Zpěvem československé hymny a písní Modlitba pro Martu, kterou zazpívala Marta Kubišová, skončilo na pražském Václavském náměstí připomenutí 50. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Zcela zaplněné Václavské náměstí sledovalo Koncert ´68 - největší hity roku 1968, který připomněl atmosféru přelomového roku. Zahájila jej několikaminutová projekce se vzpomínkami pamětníků na srpnové událostí z řad známých osobností. Na to, jak prožíval invazi, zavzpomínal například politik Petr Pithart nebo scénárista Zdeněk Svěrák.

Koncert z Václavského náměstí v Praze k 50. výročí okupace. Video: čtk.

Zpěvu Marty Kubišové a zpěvačky Anety Langerové, která zazpívala písně Karla Kryla i Kubišové skladbu Mama, předcházelo nasvícení budovy Národního muzea. Na fasádu budovy byly spuštěny stuhy v barvách trikolory. Zároveň na střeše šlehaly ohně a okna zahalila rudá barva. Po skončení koncertu na budovu byly promítány barvy trikolory a někteří lidé šli zapálit svíčku k pomníku Jana Palacha před budovou muzea.

Desetitisíce lidí na Václavském náměstí. Lidé zvedali nad hlavu obří trikoloru.
Marta Kubišová.

Přítomní policisté nechtěli počet diváků odhadnout. Určitě ale jde až o desetitisíce přihlížejících, řekli zpravodaji ČTK.

21.srpna 2018 v 20:54, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 21:30

Václavak naplněn! #okupace #1968 #radiozurnal https://t.co/nZX109i94k

Během večera postupně vystoupily kromě Kubišová a Langerové také Marta Jandová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Na koncertu zněly výhradně písně z 60. let, ale v nové úpravě. Diváci tak slyšeli nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď.

21.srpna 2018 v 21:16, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 21:32

Publikum vypískáva Lucii Bílou.

Koncert byl součástí pietních akcí k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Ty se konaly po celý den na různých místech Česka. V 11:00 hodin vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na vzpomínkovém aktu před budovou Českého rozhlasu. Jejich projevy doprovodil pískot části přihlížejících.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz