Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Konec nouzového stavu neznamená život v normálu, říká Jágrová. ‚My jako hygienici to nedovolíme‘

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová foto: ČTK

Rozhovor
Praha - I když skončí nouzový stav, omezení namířená proti šíření koronaviru jen tak neskončí. „Jiné východisko není. Restrikce by se musely přepsat, protože pokračování opatření je naprosto nutné,“ říká Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.
  5:00

Lidovky.cz: Poslanecká sněmovna ve čtvrtek nevyhověla žádosti vlády a neschválila prodloužení nouzového stavu. Pokud se už nic nezmění a s nedělní půlnocí skutečně přestane platit, co to pro vás znamená?
Pokud by to zůstalo, jak jste řekla, tak Magistrát hlavního města Prahy vyhlásí stav nebezpečí. V podstatě se všechna stávající opatření překlopí do nových vyhlášek a adaptují se na novou situaci. Nebude to jednoduché, avšak dá se to udělat. Většina omezení pak bude pokračovat, protože v současné době skutečně nemůžeme rozvolňovat. Opatření jsou nutná. Osobně bych si velmi přála, abychom mohli žít podobně jako dříve, ale zatím to nejde.

Děravá uzávěra okresů. Bydliště na rozdíl od trvalého pobytu se těžko rozporuje

Lidovky.cz: Řada lidí se však raduje, že konec nouzového stavu znamená ukončení některých restrikcí. Jaký psychologický efekt to může mít? Nebude nyní ještě těžší lidi přesvědčit, aby nařízení dodržovali?
Nejsem psycholog. Každopádně je logické, že když se z něčeho radujete a pak jste zklamaní, že to nevyšlo, tak se to určitě odrazí na psychice. Lze očekávat, že lidé budou rozladění a zklamaní. Upnuli se k něčemu, co je naprosto nereálné. Myslí si, že s koncem nouzového stavu skončí restrikce a život se vrátí do normálu. To však, bohužel, opravdu nejde. My jako hygienici to nemůžeme dovolit. Lidé musejí pochopit, že situace související s epidemií je skutečně vážná. Je tady špatná komunikace, která nebyla přesvědčivá.

Lidovky.cz: Pražané tedy nemají očekávat, že se v pondělí otevřou obchody a služby?
Tak to ani náhodou, to se určitě nestane.

Konec nouzového stavu je riziko. Bude třeba připravit dalších 1000 lůžek JIP, řekl Babiš

Lidovky.cz: A je opravdu možná všechna dosud platná opatření překlopit? Neexistují nařízení, která bez nouzového stavu prostě nelze vyhlásit?
Na to teď nedokážu odpovědět (rozhovor vznikal v pátek dopoledne, ještě před jednáním vlády a hejtmanů – pozn. red.). Ale budeme se snažit, aby restrikce trvaly i nadále. Podle litery zákona o ochraně veřejného zdraví můžeme nařídit ledacos, pravomoci má i magistrát, jak jsem již říkala, ten by vyhlásil stav nebezpečí. V současné době vše zpracováváme a uvidíme.

Lidovky.cz: Vy osobně byste zvedla ruku pro prodloužení nouzového stavu? Jak moc vám jeho skončení zkomplikuje práci?
Určitě se mnohé stane složitějším. I pro běžné občany by bylo těžší se v nových nařízeních zorientovat. Situace je, bohužel, taková, že omezení jsou potřeba. Tomu se nevyhneme, a to ani tehdy, když by na území České republiky neplatil nouzový stav. Je také pravda, že hrozí, že nové vydané vyhlášky by byly snáze napadnutelné. Hygienikům by konec nouzového stavu nebyl příjemný, ale museli bychom se s tím poprat. Ubere nám to síly, které bychom mohli využít někde jinde. Jiné východisko však není, restrikce by se musely přepsat. Některá opatření by se řídila zákonem, který vyplývá ze stavu nebezpečí, další by se odvíjela od zákona o ochraně veřejného zdraví. Zatím nejsem schopná říci, co přesně bychom vyhlásili my a co přesně magistrát.

Lidovky.cz: Koronavirová infekce se dál šíří Českem, denní počty lidí s potvrzenou nákazou neklesají. Čím si to vysvětlujete?
Existuje spousta faktorů, které to ovlivňují. Roli v tom určitě hraje chování lidí, kteří vážnost situace zlehčují. Epidemie trvá už dlouho, řada z nás je unavená. Stav covidových statistik také zhoršuje šířící se britská mutace, která už je v republice, bohužel, poměrně dost zastoupená. Je nakažlivější a šíří se rychleji.