Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Konec opulentních hostin v NY. Je krize

Česko

Luxusním restauracím v centru New Yorku ekonomická recese podrazila nohy a podle expertů se musejí přizpůsobit proměnám chutí, aby neztratily na své atraktivitě.

NEW YORK Nedávný zánik časopisu Gourmet, magazínu o jídle s 68letou tradicí, jen zdůraznil, že špičkové restaurace v New Yorku čeká nejistá budoucnost.

Přes 500 luxusních restaurací včetně francouzské Chanterelle a Café des Artistes v samém srdci New Yorku od začátku roku ukončilo provoz, a tak se tato místa stávají dalšími oběťmi nejhoršího propadu ekonomiky Spojených států od velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století.

I když nikdo nečeká, že se luxusní podniky v New Yorku stanou neznámým druhem, provoz teď dávají dohromady, jak se dá, říká Eric Ripert, spolumajitel podniku Le Bernardin se třemi michelinskými hvězdičkami, podle něhož se po „hladkém“ roce 2008 letos v lednu všechno najednou zastavilo.

Příjmy za letošní rok budou podle jeho předpovědi o deset procent nižší, ale díky tomu, že zvýšil náklady na komunikaci, marketing a péči o pověst podniku účinkováním v televizní reality show Top Chef (Nejlepší šéfkuchař), nemusel nikoho propustit.

Někteří restauratéři a kulinární kritici se na nedávném newyorském festivalu vína a jídla rouhali, že prvotřídní restaurace jsou už z kulinárního Olympu vytlačovány jídelnami s nudlemi a hamburgery. Před recesí se restaurace pokoušely překonat jedna druhou nabídkami nejdražších večeří nebo koktejlů. Krize ale podle některých expertů jen urychlila trend směřující k normálnímu, nepříliš opulentnímu stravování a od usedlého vydýchaného stylu luxusních restaurací se lidé odvracejí.

Redaktorka zabývající se gastronomií Anya von Bremzenová na festivalu řekla, že restaurace by měly nabízet neotřelé a nově upravené pokrmy za rozumné ceny, jenže v některých podnicích na nejvyšší úrovni je atmosféra „překadeřená“. „Byrokracie ve stolování“ by podle ní měla skončit. Luxusní večeře už sice nesplňují někdejší požadavky na škrobené ubrusy a společenský oděv, provozovatelé špičkových podniků si ale musejí umět poradit a jít s dobou, tvrdí experti. Například Daniel Boulud, vlastník podniku Daniel ověnčeného třemi michelinskými hvězdami, nedávno otevřel DBGB, neformální bar a kavárnu. Hybridní koncepty se podle šéfkuchaře Andrewa Carmelliniho pravděpodobně budou vyvíjet dál a odrážet „posun k běžnému, výživnému jídlu bez parádiček módních restaurací.“ Zatím ale špičkové podniky v New Yorku neodepisujte, řekl jeden z provozovatelů.

„My jsme dokázali nemožné,“ řekl Drew Nieporent, jehož prvotřídní podnik Corton před několika dny získal dvě michelinské hvězdičky.

Autor: