Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec propouštění na prázdniny? Učitelům dali šanci poslanci

Česko

  22:25
PRAHA - Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na dobu školního roku asi bude až na výjimky zákonem zakázáno. Zákaz má přinést vládní novela o pedagogických pracovnících, kterou sněmovna v úvodním kole hladce podpořila. Norma má zamezit praxi některých ředitelů škol, kteří na prázdniny učitele opakovaně propouštějí.
Učitel (ilustrační foto)

Učitel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Novela tak má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců, uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Má to zabránit situacím, kdy se někteří učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami. Ředitelé by mohli kratší smlouvy uzavírat jen v přesně vymezených případech, jako jsou zástup za dlouhodobě nemocného učitele a na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo angažování nekvalifikovaného pedagoga na nezbytně nutnou dobu.

Dlouholetý problém

Pracovní poměry na dobu určitou, které jsou uzavřeny týmž zaměstnancem i zaměstnavatelem, mohou trvat v součtu maximálně tři roky.

Novelu před dalším schvalováním sněmovnou projedná školský výbor dolní komory. Ministerstvo školství ani odbory nemají konkrétní čísla, kolik učitelů je zaměstnáváno pouze na školní rok.

Situaci se pokoušela řešit řada ministrů školství, ale jejich metodické pokyny na adresu ředitelů neměly žádoucí efekt. Ředitele k propuštění učitelů na prázdniny vede snaha o úsporu peněz, které mohou místo platů využít k jiným účelům.

Ministerstvo školství chce, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy již pro nadcházející školní rok. Novela by měla být účinná patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů, což se vzhledem k obvyklé délce legislativního procesu odhaduje zhruba na začátek července.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat