Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konference hrdinů. Nejen hrůza na D1, medici zachránili život i sebevrahovi

Policisté dokumentují místo činu na pražském Vyšehradě, kde se v neděli pokusil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté dokumentují místo činu na pražském Vyšehradě, kde se v neděli pokusil... | foto: Týdeník Policie

PRAHA Stěží uvěřitelnému příběhu dala vzniknout nedělní konference zdravotníků v Praze. O heroickém činu tří záchranářů - Jiřím Vašicovi, Martinu Miklošovi a Jiřím Stuškovi - z Uherského Hradiště, kteří po cestě z kongresu pomáhali u vážné dopravní nehody na dálnici D1, LN informovaly ve čtvrtek. Srazu mediků se však zúčastnili ještě další dva pozdější hrdinové – Patrik Cmorej a Táňa Bulíková. Společně pomohli zachránit devatenáctiletého mladíka, který se v neděli pokusil zastřelit v parku na Vyšehradě.

Bylo přibližně kolem deváté hodiny večerní. V Kongresovém centru v pražských Nuslích právě skončilo slavnostní zahájení pětidenního evropského kongresu urgentní medicíny s účastí tisíců zdravotníků. Zatímco někteří po nedělním programu zavítali do svých domovů či zaplacených hotelů, ústecký záchranář Patrik a prezidentka Slovenské společnosti urgentní medicíny Táňa se po několikahodinovém sezení rozhodli projít na nedaleký Vyšehrad.

„Panovalo velmi příjemné počasí. Musím uznat, že to místo na mě dýchalo velmi poetickou atmosférou, měla jsem chuť fotit si každou věžičku a rotundu,“ ohlíží se Bulíková, jež do Prahy přicestovala po deseti letech.

Když se dvojice, která dlouhodobě spolupracuje, kochala výhledem na metropoli, zaslechla ránu. „V první chvíli jsme mysleli, že jde o petardu,“ shodují oba. Následně si ovšem všimli, že zhruba dvacet metrů od nich se z lavičky na zem sesunul mladík.

17.října 2019 v 17:32, příspěvek archivován: 18.října 2019 v 17:18

Pamatujete si na trojici záchranářů ze Zlínského kraje, kteří cestou ze zdravotnické konference z Prahy zachránili několik životů u hromadné nehody na D1? Na úplně stejné konferenci byla i tato dvojice. Paní Táňa Bulíková a ústecký záchranář Patrik. Nevraceli se sice po D1, ale byli se mrknout na Vyšehradě. V parku přímo před nimi se tam do hrudi postřelil 19letý mladík. První pomoc mu poskytla právě tato vysoce kvalifikovaná dvojice. Perfektní práce, klobouk dolů!

O samotné události jsme tehdy psali zde:
https://tydenikpolicie.cz/v-parku-na-vysehrade-byl-nalezen…/

„Neváhali jsme a ještě s mladým párem, který byl u muže před námi, jsme okamžitě začali s poskytováním první pomoci,“ líčí Cmorej. Zjištění rozsahu zranění, provizorní ošetření, hlídání fyziologických funkcí a v neposlední řadě kontaktování záchranné služby. Podle ústeckého zdravotníka běžné úkony, které by prý sami zvládli i zmínění laici.

Právě duchapřítomnost mladého páru, jenž shodou okolností měl u sebe lékárničku a deku, si medici pochvalují. „Těmto lidem patří daleko větší dík, protože byli vybaveni a poskytli nám materiál, abychom mohli odborně pomoct,“ říká Cmorej.

„Byli úžasní, velmi ochotní a nápomocní. Z praxe přitom máme s náhodnými svědky zkušenosti takové, že mnohdy bývají hysteričtí,“ doplňuje Slovenka v minulosti oceněná Zlatým záchranářským křížem za celoživotní přínos. Postřelený mladík, který byl při vědomý a komunikoval, nakonec sanitka převezla na ARO vinohradské nemocnice.

Policisté dokumentují místo činu na pražském Vyšehradě, kde se v neděli pokusil...
Policisté dokumentují místo činu na pražském Vyšehradě, kde se v neděli pokusil...

S poskytováním první pomoci mimo službu mají oba zdravotníci, na jejichž čin upozornil jako první Týdeník Policie, zkušenosti - ať už při dopravních nehodách, resuscitacích či epileptických záchvatech. Ani jeden se však v civilu nesetkal s tak závažnou situací, jakou představuje střelné poranění.

Zároveň si potvrdili, že pomáhat s „holýma rukama“ je lehce frustrující. „Hned bychom chtěli kontrolovat životní funkce, jak jsme zvyklí – změřit tlak, natočit EKG, zajistit žílu, vyndat fonendoskop a poslouchat dýchání. Pak si ale uvědomíte, že nic z toho nemáte,“ popisuje Bulíková. „Člověku věci, které má běžně v sanitce chybí, přitom ví, že by s nimi mohl poskytnout péči na jiné úrovni,“ přitakává Cmorej. Jedním dechem ale dodávají, že jsou profesionálové, a tak je jen otázkou okamžiku, než přepnou myšlení v hlavě.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...