Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Necítíme se jako hrdinové, říká trojice záchranářů, která se náhodou ocitla u tragické nehody na D1

Jiří Stuška (vpravo), Jiří Vašica (vlevo) a Martin Mikloš během tiskové konference foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Rozhovor
Praha - Tři záchranáři, kteří se náhodou ocitli u nedělní tragické nehody aut a cisterny na dálnici D1, a zachránili tak několik lidských životů, se necítí jako hrdinové. „My jsme dělali vše podle svého nelepší vědomí a svědomí, abychom pomohli lidem,“ říká Jiří Stuška, který se svými kolegy Martinem Miklošem a Jiřím Vašicou vyprostil dva lidi z hořící auta. Třetí bohužel nepřežil. Trojice mužů v rozhovoru LN vyzdvihuje výbornou spolupráci s laiky na místě nehody.
  5:00

Lidovky.cz: Co se vám honilo hlavou, když jste náhodně přijeli k tragické nehodě na D1?
Martin Mikloš (M.M):
Že musíme pomoct. Jednali jsme impulzivně. Neměli jsme vybavení, vzali jsme si rukavice a šli jsme pomáhat, to by snad v naší pozici udělal každý. Oproti laikům jsme měli tu výhodu, že víme, co v takových situacích dělat. Ale stejně tato nehoda byla jiná, byla nečekaná. Nebyli jsme připraveni a cítili jsme i strach.
Jiří Vašica (J.V): Přemýšlel jsem nad tím, co se nachází v cisterně. Cítil jsem obrovskou nejistotu. Informační cedulky na cisterně nebyly vidět, byly schované. Pak už člověk myslí jen na jediné – rychle pomoct.
Jiří Stuška (J.S): Řekl jsem si, že nehoda vypadá opravdu škaredě. Kamion ležel na boku, byla to hrůza.

Jiří Stuška (vpravo), Jiří Vašica (vlevo) a Martin Mikloš uprostřed.
Záchranáři (zleva) Jiří Stuška, Jiří Vašica a Martin Mikloš v Uherském Hradišti...

Lidovky.cz: Setkáváte se s podobnými nehodami v práci často?
M.M: Takové hromadné neštěstí se nestává často.
J.V.:  Nicméně záchranáře dělám dvacet let a s cisternou jsem se setkal poprvé. Když se stane takové neštěstí, tak na místo jedou poprvé hasiči a pak až my. V neděli to bylo jiné, nikdo před námi místo nezajistil.

Lidovky.cz: Na úterní tiskové konferenci jste označili spolupráci s laiky za vynikající. Jak se chovali?
J.S:
Chovali se skvěle, někteří už na místě nehody byli a snažili se pomoct. Když jsme tam dorazili a začali jsme je organizovat, oni poslouchali, pomáhali, dělali, co mohli. Zařvali jsme na ně, že budeme přesouvat raněné a kolemjedoucí ihned přiběhli a pomáhali nám je odnést a podobně. Okamžitě začali nosil lékárničky, deky a izotermické fólie.
M.M: Cokoliv jsme potřebovali, oni to udělali. Když laikové zjistili, že jsme zdravotníci, ihned se podvolili a začali nás poslouchat. V tomto ohledu byli úžasní. Z pomocníků se nakonec vyklubali pacienti, sami byli účastníci nehody a pomáhali. Jak se říká, že Češi jsou arogantní a bez empatie, tam nic takového nebylo.

Lidovky.cz: Ulevilo se lidem, když jste je začali organizovat?
M.M:
Určitě. Vždy se lidem trochu uleví, když za ně někdo převezme částečnou zodpovědnost a zorganizuje je.

Lidovky.cz: Kolik laiků ve finále u nehody pomáhalo?
J.S:
To nedokážu říct. V tom okamžiku se soustředíte na cíl, běžíte pomoct raněným. Nevnímal jsem, jestli se pomáhajícím lidem mění tváře. Ale určitě tam byli dva vojáci a zdravotní sestřička, kteří odvedli skvělou práci. Nehoda byla velmi nepřehledná a stala se skoro za tmy. Hasiči mají při zásahu kompletně nasvícené místo, to my neměli. Svítili jsme si světly z našich vlastních aut.

Hromadná nehoda na dálnici D1 na Benešovsku 13. října 2019.

Hromadná nehoda na dálnici D1 na Benešovsku 13. října 2019.

Lidovky.cz: Za jak dlouho na místo dorazili hasiči?
J.V.:
To nevím, v ten okamžik nevnímáte čas. Myslíte jen na to, jak vyprostit raněné z auta, jak lidem pomoct a podobně.

Lidovky.cz: Je běžné, že lidé kolem pomáhají?
J.S.:
Já si myslím, že ano. Pokud se jedná o dopravní nehodu, tak se lidé opravdu snaží pomoci. Horší je to třeba s člověkem, který leží na zemi. Kolemjdoucí si častokrát myslí, že jde o opilce, přitom to tak nemusí být. Měli by ho aspoň oslovit a zeptat se, zda nepotřebuje pomoct.
M.M: Nikdo nedokáže říct, jak se v takové situaci zachová. Někteří lidé zdřevění, nejsou schopni pomoct a není to jejich vina.
J.V.: Není to běžné. Nicméně v poslední době se to zlepšilo a dá se říct, že většina lidí pomůže.

Lidovky.cz: Jak se má kolemjedoucí u takové nehody zachovat?
M.M:
Člověk by měl především myslet na sebe a na své zdraví. Při hromadných nehodách je na prvním místě technická pomoc, to znamená zajistit prostor, aby do něj nenajížděla další auta. Na druhém místě je až zdravotní pomoc.
J.V.: Tato nehoda byla mimořádně nebezpečná kvůli cisterně. Nebylo tam bezpečné místo. Člověk neví, co je v cisterně a jestli nevybouchne a podobně. Moje rada zní – zachovejte klid a s rozvahou se zamyslete, co uděláte. Ale samozřejmě je to těžké.

Lidovky.cz: Kdy jste zjistili, co se nachází v cisterně?
J.V.:
Až v průběhu zásahu. Když se nám podařilo nějakým způsobem dohledat řidiče kamionu, řekl nám, že v cisterně je palmový olej a kolega to zavolal na dispečink. Řidič byl při vědomí a chodil.

Záchranáři zasahují 13. října 2019 u hromadné nehody na dálnici D1 na...

Z havarovaného kamionu vytékal palmový olej.

Lidovky.cz: Panikařili lidé na místě nehody?
M.M:
Při takových nehodách je panika na místě vždy. Stalo se to v provozu na dálnici, byla tam tma, hodně zraněných, hořelo. V první chvíli lidé určitě panikařili, to je normální.

Lidovky.cz: Starosta Řeporyjí Pavel Novotný vás na svém facebookovém účtu označil za hrdiny. Cítíte se tak?
J.S.:
My nemáme radost z toho, že nás pan Novotný označil ve svém příspěvku. Nepotřebujeme, aby nás někdo prohlašoval za hrdiny. My jsme dělali vše podle svého nelepší vědomí a svědomí, abychom pomohli lidem. Možná jsme udělali něco navíc, ale jako hrdina se necítím, ti jsou jen ve filmech. Nechceme z události dělat nějakou senzaci. Upřímně jsme na tiskovou konferenci ani nechtěli jít, ale měli jsme potřebu říct, že u nehody byli i jiní a pomáhali.
M.M.: Určitě ne. Je to naše povolání a je jedno, jestli jsme v práci nebo ne. Zdravotnictví je poslání. Nechtěli jsme o tom nikomu říkat, pak se ale na internetu zveřejnila naše jména a neutekli jsme tomu.

Lidovky.cz: Kdy jste dorazili na místo?
J.S.: My jsme na místo přijeli pár vteřin po tom, co se dopravní nehoda stala. Vozidla před námi jsme předjeli a začali jsme pracovat. Bylo to úplně jiné, než když nás přivolají k nehodě. Nečekali jsme to, jeli jsme po dálnici a těšili se až budeme doma a pak jsme dorazili k takové nehodě. Bohužel na místě došlo k úmrtí a o to je to ještě složitější.

Podívejte se na video z nehody:


ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat