Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontrolní výbor Jihomoravského kraje nenašel v kauze Mrencová chyby ve smlouvách

Česko

  15:07
BRNO - Kontrolní výbor jihomoravského zastupitelstva nenašel žádná pochybení ve spolupráci a smlouvách mezi Krajským úřadem Jihomoravského kraje a firmami Marketingové centrum Profil a Producentské centrum Profil, které jsou spojené s lobbistkou Janou Mrencovou. Novinářům výsledek kontroly oznámil předseda kontrolního výboru a opoziční zastupitel Stanislav Navrkal (KSČM). Vztahy kraje a firem spojenými s Mrencovou, která byla nepravomocně odsouzena kvůli úplátkářství, se bude zabývat i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. foto: Martin Stolař, MAFRA

Smlouvy a jejich plnění měla prověřovat pětičlenná skupina, z níž se jeden člověk nezúčastnil. „Všichni čtyři ostatní zkontrolovali všechny objednávky, smlouvy i plnění za poslední čtyři roky. Smluvních vztahů bylo 29, z toho 28 bylo realizováno v rámci objednávky a jeden byl podle smlouvy,“ uvedl Navrkal.

Dodal, že plnění pracovní skupina kontrolovala například pomocí CD nahrávek nebo fotografií a kontrolou podpisů. „Z materiálů nebylo zjištěno nedodržení právních předpisů včetně interních právních přepisů krajského úřadu na úseku samostatné působnosti,“ zdůraznil Navrkal. Podle něj o tom bude kontrolní výbor informovat zastupitelstvo, jehož je poradním orgánem.

Smlouvy zkontroloval i Jihomoravský kraj. „Smlouva je plněna, neshledali jsme žádné nesrovnalosti,“ sdělila ČTK mluvčí kraje Eliška Windová.

Vztahy krajského úřadu s firmami kolem Mrencové prověří i Národní centrála proti organizovanému (NCOZ) kvůli podnětu státního zástupce Jana Petráska. Trestní řízení je vedené proti neznámému pachateli. Existuje podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ČTKK řekl, že centrála nebude k věci poskytovat žádné informace.

Bývalá mluvčí kraje Denisa Kapitančiková tvrdí, že obě firmy inkasovaly od kraje peníze za neodvedou práci. Podle ní krajští pracovníci posílali Mrencové vlastní vypracované zprávy a fotografie, na které pak měla Mrencová vystavovat faktury. S oběma firmami kraj uzavřel smlouvy na služby za 3,75 milionu korun. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) tvrdí, že je rád, že se celá věc prověří.

Diskusi o metodách mediální propagace kraje rozpoutal nedávno článek Mladé fronty Dnes, která se zaměřila na osobu skrytou za e-mailovou adresou Lucie Proutníková. Z ní několik let chodila novinářům Haškova vyjádření i avíza na akce s jeho účastní. Kapitančiková tvrdí, že Proutníková neexistuje a je to pouze pseudonym Mrencové. Hašek uvedl, že Proutníkovou nezná, spolupráci s Mrencovou nepopíral. Celou záležitost označil za politický boj před krajskými volbami. Kvůli celé věci s ním odmítlo po volbách spolupracovat hnutí ANO nebo Strana zelených, které se pozastavily nad tím, že je Hašek lídrem ČSSD do voleb. Sociální demokraté však odmítli lídra měnit a celou kauzu označili za politický boj.

Mrencové letos soud udělil nepravomocně podmínku za to, že bývalému místostarostovi Mariánských Lázni Petru Horkému slibovala za peníze ovlivnění novinářů.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat