Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

D.O.S.T.: Chceme chránit 'normální lidi' před homosexualizmem

Praha zářila barvami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha zářila barvami | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Konzervativní iniciativa D.O.S.T. se chystá protestovat proti duhovému pochodu hrdosti homosexuálů, jímž 18. srpna vyvrcholí festival sexuálních menšin Prague Pride. Na Václavském náměstí, odkud průvod vyrazí, svolává shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí". Podle konzervativců je pražská akce "obscénním festivalem", který propaguje "nesnášenlivou ideologii homosexualismu".

Pořadatelé už několikrát zopakovali, že jejich akce není politická. Má představit menšiny, podpořit rozmanitost a přispět k respektu vůči jinakosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Odpor v konzervativních kruzích vyvolal už loňský první ročník přehlídky a první duhový pochod. Ve spojení s ním tehdy použil pojem "homosexualismus" prezident Václav Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek zas homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Podle hlavy státu bylo slovo deviace "hodnotově neutrální".

Duhový průvod letos vyrazí od sochy svatého Václava z Václavského náměstí, kde se začne od 12:00 řadit. To, že se gayové, lesby, bisexuálové či transsexuálové sejdou u pomníku světce, považují předseda D.O.S.T. Michal Semín a místopředseda Petr Bahník za "pokus o vyvolání konfrontace" a "účelovou provokaci". Iniciativa chce na stejném místě od 10:00 do 12:00 protestovat. Pak se přesune na ostrůvek, který dělí magistrálu od náměstí.

Na něm by měli zastánci "hlasu normality" zůstat do 17:00. Magistrátu nahlásili 200 účastníků.

Zvrácená pýcha a elitářství, tvrdí D.O.S.T

"Už sám název ´festivalu´ prozrazuje charakter jeho ideologie, která činí ze specifických sexuálních praktik předmět zvrácené pýchy a základ podivného elitářství," uvedli Semín a Bahník v prohlášení. Podle nich sexualita těžko může být předmětem hrdosti, její ukazování v ulicích "není normální" a nedovedou si představit, že by se jí "pyšnili" heterosexuálové.

Vedení iniciativy pobouřilo také to, že festival zaštítili někteří politici a instituce. Záštitu převzal stejně jako loni primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Mezi podporovateli je třeba CzechTourism, americké velvyslanectví či Pražská správa nemovitostí.

Gay-friendly Praha

Podle ředitele Prague Pride Czeslawa Walka pořadatelé už loni předvedli, že jejich přehlídka není žádná politická akce či demonstrace, ale že je otevřena všem. "Rádi bychom i v roce 2012 ukázali, že Praha patří mezi tolerantní města a je právem zařazována na přední příčky seznamu nejvíce gay-friendly měst Evropy," řekl Walek. Organizátoři počítají s tím, že by do průvodu mohlo přijít i více než 8000 lidí.

Na podporu "tradiční rodiny" se v době průvodu v centru metropole sejdou Mladí křesťanští demokraté. Nahlásili 300 účastníků.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.