Středa 22. května 2024, svátek má Emil

Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Koudelka i Janda poprvé v deseti

PRAGELATO Krušné počasí na olympijském můstku v italském Pragelatu o víkendu českým skokanům na lyžích svědčilo. Poprvé v sezoně totiž nakoukli do elitní desítky a připsali si tak také premiérový bonus – 1000 švýcarských franků. V sobotní husté mlze si pro deváté místo doplachtil Roman Koudelka, v nedělní chumelenici, kvůli níž se druhé kolo zrušilo, slušela Jakubu Jandovi pro změnu desátá příčka.

„Skoky byly docela povedené, ale ještě jim pořád něco chybělo, aby byly stoprocentní. Ale určitě jsem se sobotním výsledkem spokojený,“ řekl Koudelka.

Lehké zaspání v mlze V mlze prý jen lehce „zaspal“ na odrazu. „Proto tomu ještě nějaký ten metr chyběl,“ uvedl.

Zatímco v sobotu ze již potřetí v sezoně z vítězství radoval dvojnásobný olympijský vítěz ze Salt Lake City (2002) Švýcar Simon Amman, v neděli zcela nečekaně mezi sněhovými vločkami ulétl k první příčce čtyřiadvacetiletý Japonec Fumihisa Jumoto, který v předchozím závodě skončil až třiatřicátý. K prvenství mu stačilo 126 metrů, zatímco Ammann, lídr Světového poháru, skočil o metr méně.

Janda předvedl skok dlouhý 116,5 metru a přiznal, že podmínky byly hodně bojovné.

„Hlavně kvůli nepříjemnému sněhu a větru,“ pravil. „Snažil jsem se soustředit na svůj skok a nedívat se kolem. Myslím, že pro danou chvíli to nebylo špatné,“ zhodnotil svůj výkon.

„Samozřejmě je to skvělý pocit se zase po dlouhé době dostat do desítky,“ prohlásil vítěz šesti závodů Světového poháru.

Ammann je v čele pořadí, svůj náskok před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem zvýšil na 75 bodů. Na šestém místě je nedělní vítěz Jumoto, jehož maximem dosud byla osmá příčka v Kuusamu.

Čechy stále čeká kvalifikace Z českých skokanů zatím letos bodovalo pouze duo Janda – Koudelka; jejich 16. resp. 18. místo ve SP jim však stále ještě nezaručuje přímou účast v závodech bez kvalifikačních nervů.