Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kožený dostal 10 let. A je v klidu

Česko

S úroky mají uprchlíci Viktor Kožený a Boris Vostrý zaplatit 20 miliard. Podvedení v návrat peněz nevěří. Budou je chtít po státu

PRAHA Za kuponovou knížku sliboval Viktor Kožený na počátku 90. let „jistotu desetinásobku“. Pražský městský soud včera někdejšímu prezidentu harvardských fondů uložil za podvody s akciemi desetiletý trest vězení, a návdavkem mu nařídil uhradit způsobenou škodu ve výši 10 miliard korun. Stejný trest si vysloužil i Koženého bývalý spolupracovník Boris Vostrý.

Jestli ale oba muži ve vězení opravdu skončí, je ve hvězdách. Kožený se totiž již léta skrývá na Bahamách a Vostrý v Belize. Líčení proto proběhlo v jejich nepřítomnosti. „Je otázkou, zda ty tresty vůbec někdy vykonají,“ připustil ostatně i sám soudce Dušan Paška.

Podle předsedy představenstva Harvardského průmyslového holdingu Karla Staňka, který mluví za 240 tisíc podvedených akcionářů, je včerejší rozsudek satisfakcí. Zároveň ovšem připomíná, že se advokáti obou odsouzených odvolali, a kauza proto bude dál pokračovat.

S možností, že by Kožený s Vostrým vrátili vytunelované miliardy, Staněk nepočítá: „Znáte nějakého zloděje, který vrátil, co ukradl? Já ne.“ Rozsudek je prý přesto prvním krokem k tomu, aby se akcionáři „někdy, ale nikoliv v blízké budoucnosti, dočkali navrácení svého majetku“. Vést by k tomu podle něj mohla žaloba na stát, který nedokázal ochránit práva akcionářů.

Kožený odešel v roce 1982 na Západ a na Harvardu se o sedm let později stal bakalářem ekonomie. V roce 1991 se Kožený vrátil a brzy se díky barnumské reklamě a slibu desetinásobku stal jednou z tváří kuponové privatizace. Kuponové knížky tehdy jeho šesti fondům, které byly později sloučeny v Harvardský průmyslový holding, svěřilo více než milion lidí. V roce 1995 vlastnily fondy akcie 51 podniků.

K podvodům podle Pašky docházelo v letech 1995 a 1996. Šlo celkem o 110 obchodů s cennými papíry. Ty byly pro drobné akcionáře nevýhodné, když akcie končily v několika čerstvě založených kyperských firmách, ve kterých byl často Kožený angažován. Docházelo také k takzvaným drancovacím kolečkům, kdy byly akcie opakovaně převáděny mezi jednotlivými firmami – pochopitelně tak, aby poškodily akcionáře. Právě tak mělo zmizet více než 16 miliard korun. Podle Pašky „stál za vším Viktor Kožený“ a Vostrý „vykonával jeho pokyny“.

Kožený včera jakoukoliv vinu odmítl a dodal, že je na 15 let staré obchody dodnes hrdý. Samotný proces je pak podle jeho vyjádření pro ČTK „politickým útokem ČSSD na privatizaci a jeho osobu“.

Na Bahamách žije Kožený od roku 1994. Česko a také Spojené státy již léta neúspěšně usilují o jeho vydání. Bahamy ovšem vždy odmítly. Vostrého pozice v nedalekém Belize je ještě pevnější.

***

POCHYBNÁ JISTOTA Během kuponové privatizace svěřilo své knížky Koženého harvardským fondům více než milion lidí. Někteří si nechali vyplatit slibovaný desetinásobek, zbylí chtěli zhodnotit svůj majetek v nově vzniklém Harvardském průmyslovém holdingu. Viktor Kožený ovšem z holdingu podle soudu spolu s Borisem Vostrým vyvedl více než 16 miliard korun. 240 tisíc podvedených akcionářů se svých peněz nikdy nedočkalo.

Autor: