Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v Těšíně

Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v... | foto: MAFRA

ČEŠKÝ TĚŠÍN (KARVINSKO) Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku. Nechápou postoj krajanů, kteří se pokusili dostat do Německa. Na dotaz novinřů to řekli čtyřiapadesátiletý Naiel Al Ajmeyah i o generaci mladší Marwan Qarl. Čtyři rodiny iráckých křesťanů, celkem 19 lidí, se v úterý nastěhovaly do samostatných bytů.

Oba muži jsou spokojení, snaží se naučit česky a věří, že najdou práci. Na tiskové konferenci opakovaně děkovali představitelům Česka či lidem, kteří se o ně poslední dva měsíce starali. Nespokojenost uprchlíků, kteří se z Jihlavy či Brna vracejí dobrovolně do vlasti či se pokusili dostat do Německa, nechápou.

„Divíme se, co jim schází. Nám nic nechybí. Jejich chování je pro nás záhadou,“ řekl mladší Marwan. Dodal, že s takovým postupem nesouhlasí. „Tento stát nás přijal, měli bychom mít respekt,“ míní.

Podobně se na situaci dívá i Naiel. „Považuji to za nevyvedené rozhodnutí. Omlouváme se za ně. Ale oni dopovídají sami za sebe,“ dodal. Za sebou mají první noc v nových bytech v Českém Těšíně. Do nich se přestěhovali z rekreačního zařízení v Soběšovicích. První rok jejich pobytu v Česku platí Nadační fond Generace 21. V regionu se o rodiny stará Slezská diakonie.

Ochutnávka vepřového

„Už jsme si uvařili. Měli jsme včera rýži s kuřecím masem. Dnes manželka připravuje bílé fazole. Víc než dva měsíce jsem je nejedl,“ svěřil se Naiel. Dodal, že česká kuchyně mu chutná. Nechápe ale přidávání cukru do jídla. Tradiční česká jídla chutnají i Marwanovi Qarlovi, který chce vařit a v budoucnu si otevřít vlastní restauraci. Dokonce v Česku ochutnal i vepřové maso, které sice jako křesťan jíst může, ale v původní vlasti k němu neměl přístup. „Vepřové maso jsem tady jedl. Několikrát. Ale vždy jen trochu ochutnal,“ dodal.

Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v...
Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v...

Oba muži si pochvalují byty i získané soukromí. „V rekreačním středisku, kde jsme byli před tím, bylo vše v pořádku. Je ale velice příjemné zakotvit. Děkujeme Bohu,“ uvedl Naiel. „Jsem rád, že máme nový domov. Jsem rád, že můžeme začít nový život,“ dodal jeho krajan, který do Česka dorazil s manželkou a dvěma dětmi.

Slezská diakonie se o uprchlíky bude starat ještě necelý rok na základě smlouvy, kterou má uzavřenou s nadačním fondem. Pak bude chtít získat peníze od kraje či státu a v některých sociálních projektech ve vztahu k uprchlíkům pokračovat.

V budoucnu jim chce například pomáhat s hledáním práce. Naiel by se mohl živit jako truhlář, Marwan chce vařit. Vše ale záleží na tom, jak jim půjde čeština. „Nechceme nástup do práce uspěchat. Nejprve se musí naučit česky,“ řekl jejich lektor Adam Sabela.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!