24. ledna 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajský soud musí znovu řešit žalobu Hučína na bývalého exministra Hradílka

Tomáš Hradílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hradílek | foto: Lidové noviny

BRNO Krajský soud v Ostravě musí znovu řešit žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína na exministra a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka. Opakovaně ji zamítl, kauzu teď nařídil znovu otevřít Nejvyšší soud.

Hučín žádá od Hradílka omluvu a půl milionu korun kvůli tomu, že jej údajně před téměř deseti lety pomluvil v tisku.

„Nejvyšší soud zrušil (v celém rozsahu) rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci i Krajského soudu v Ostravě a věc vrátil Krajskému soudu v Ostravě k dalšímu řízení,“ potvrdila mluvčí ostravského soudu Lucie Olszarová. Odůvodnění verdiktu Nejvyššího soudu zatím není veřejně dostupné.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Ostravský krajský soud žalobu v minulosti třikrát zamítl, naposledy předloni v květnu. Nejvyšší soud už v minulosti jednomu Hučínovu dovolání v téže kauze vyhověl. Tehdy uvedl, že veřejně činná osoba sice musí snést vyšší míru kritiky, ta však musí mít nějaký objektivní základ.

Bývalý zpravodajec podal na Hradílka žalobu na ochranu osobnosti kvůli článkům v Lidových novinách z července a srpna 2007, ve kterých byl označen za gaunera a psychologického teroristu. Hradílek v textu Hučína spojoval s teroristickými útoky v Přerově v roce 1999. Podle zrušeného verdiktu soudu však Hradílek neoznačil Hučína za pachatele bombových útoků, ale iniciátora. Označení gauner a psychologický terorista je podle loňského rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Olomouci označením expresivním, avšak nepřekračuje hranici zásahu do osobnostních práv.

Hradílek v minulosti uvedl, že se Hučínovi nehodlá omluvit. Podle jeho advokáta Tomáše Sokola nešlo o pomluvu, ale o hodnotící úsudek.

Naopak advokát Hučína označil Hradílkova slova za sprostou pomluvu. Hradílek prý neprokázal pravdivost podkladů pro svá tvrzení. Výroky prvního polistopadového ministra vnitra podle obhájce zasáhly do Hučínovy pověsti a odrazilo se to i v jeho tehdejší senátní volební kampani.

Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Rehabilitován byl i za svou předlistopadovou činnost, kdy skončil několikrát ve vězení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!