Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdálená gubernie? Křeček není znám jako ztělesnění vtipu, říká Wagnerová

Česko

  9:00aktualizováno  11:29
PRAHA - Čerstvě zvolený zástupce ombudsmana Stanislav Křeček se ve svém novém působišti, Brně, neuvedl zrovna nejlépe. S kolegy ve sněmovně se rozloučil slovy "odcházím pracovat do vzdálené gubernie". Server Lidovky.cz se zeptal osobností spjatých s moravskou metropolí, jak její přirovnání k ruskému území bez vlastní autonomie vnímají.

Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Pavel Blažek (ministr spravedlnosti původem z Brna)
Výrok byl bezesporu nešťastný, v mém rodném, hrdém Brně zcela jistě vyvolal vlnu emocí. Ale Brňané mají u výroků z Práglu nadhled, takže pan Křeček se tam nemá čeho obávat.

ČTĚTE TAKÉ:


Roman Onderka (primátor Brna)
Humor i určitá nadsázka do politiky patří a ne nadarmo bývá nazýván kořením života. Osobně jsem přesvědčen o tom, že kdo poznal Brno, tak si jej zamiluje.

Soudkyně Eliška Wagnerová.

Soudkyně Eliška Wagnerová.

Eliška Wagnerová (senátorka, bývalá ústavní soudkyně)
Nepřipadá mi to příliš vkusné, zvlášť uvážím-li, že pan poslanec není znám jako ztělesnění vtipu. Nevím, jak to tedy myslel, když zatím Brno zjevně vůbec nezná.

Matěj Hollan (hudebník a aktivista z iniciativy Brnění)
Pan Křeček by si měl uvědomit, že Brno je největším městem ČR, protože Praha je kraj. Alespoň tak to prodává náš nejlepší primátor Onderka. Jinak Křečkovo přirovnání ničemu nevadí, na důchod je flek u ombudsmana určitě dobrá věc.

Gubernie

Gubernie byla vyšší administrativně-územní jednotka Ruského impéria, zavedená carem Petrem I. Velikým při oblastní reformě roku 1708. V čele gubernie stál gubernátor jmenovaný carem. Gubernie neměly autonomii, neboť Ruská říše byla absolutistickým a centralizovaným státem.

Zdroj: Wikipedia

Zdeněk Koudelka (právník, propagátor Brna a Moravy)
Osobně ztrestám Stanislava Křečka moravským vínem v moravském sklepě. Bude dobrým viceombudsmanem, byť zpočátku na Moravě cizincem.

Martin Reissner (ředitel Moravského zemského muzea)
Beru to jako nadsázku, jež mi připomenula jeho rétoriku z 90. let. Hovoříval sarkasticky, nezaobaleně a chvílemi drsně. Těší mne, že tuto schopnost ani po letech neztratil, byť tentokráte trefil Brno do ledví. A nepochybuji, že mu to v budoucnu v brněnském "vyhnanství“ dají mnozí patřičně znát.  Trauma Brna netkví ani tak v tom, že je "gubernií“ Prahy, ale především ve faktu, že už není předměstím Vídně – v oněch dobách mu totiž  byla jakási Praha celkem fuk.

Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam (divadelník, herec, dramatik, režisér, pedagog původem z Brna)
Já bych řekl, že se nešťastně pokusil o humor a nevyšlo mu to.

Lubomír Vaněk (brněnský karikaturista)
Vztahy mezi Brnem a Prahou to neovlivní, možná mezi panem Křečkem a Brňany. Já sám se žabomyším válkám směji.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...