Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krejčíř: Za únosem otce a rozpuštění jeho těla v kyselině stojí 'vládní síly'

Radovan Krejčíř  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř, který usiluje o politický azyl v JAR, otočil. Z únosu a smrti svého otce Lamberta obvinil neznámé "vládní síly". Dosud přitom podezíral příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku. Ten už byl v Česku obviněn. Informoval o tom deník Právo.

Od výslechu Krejčíře v Jihoafrické republice si kriminalisté slibovali nové důkazy, které jim zatím chybějí. Krejčíř ale obrátil a před tamními úřady obvinil z únosu otce českou vládu.

"Zdůrazňuji, že následně po zmizení mého otce jsem obdržel důvěryhodnou informaci, že za jeho únosem a následnou eliminací rozpuštěním jeho těla v látce podobné kyselině stojí vládní síly," řekl podle Práva Krejčíř před soudem v JAR.

Právě tato výpověď teď bude zaměstnávat i české úřady, před několika dny totiž byla zařazena do vyšetřovacího spisu. Je zmíněna i v rozsudku jihoafrického soudu o zamítnutí vydání Krejčíře zpátky do České republiky.

Detektivové ÚOOZ mezitím stále čekají na možnost Krejčíře vyslechnout, protože poslední dva pokusy z letošního léta zkrachovaly. Na první plánovaný výslech Krejčíř nepřišel, druhý byl v červenci na poslední chvíli zrušen kvůli administrativním chybám.

Lambert Krejčíř byl unesen v roce 2002 v době, kdy byl Radovan ve vazbě kvůli podezření z daňových podvodů. Policie je přesvědčena, že únos zorganizoval Starka spolu se svou pravou rukou Vlastimilem Spěvákem, aby se dostali ke Krejčířovým milionům na švýcarských účtech.

Podnikatel Radovan Krejčíř policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu loni 1. února nepravomocně rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán k stíhání do Česka.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!