Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Kreuziger? Štika pro Tour

Český jezdec senzačně vyhrál generálku na Tour de France, závod Kolem Švýcarska

ŽENEVA/PRAHA Čtrnáct dní před startem Tour de France zaznamenala česká cyklistika jeden z největších úspěchů ve své historii.

Dvaadvacetiletý český jezdec Roman Kreuziger totiž zaskočil světový peloton a senzačně vyhrál prestižní etapový podnik Kolem Švýcarska.

„Tohle je velké vítězství,“ sdělil v cíli poslední deváté etapy nadšený Kreuziger, který vyhrál etapový podnik série ProTour jako první český cyklista.

Syn bývalého silničáře a cyklokrosaře Romana Kreuzigera staršího většinu své kariéry prožil ve švýcarských týmech. „Hodně jsem tady závodil, takže je skvělé, že jsem svého prvního triumfu dosáhl právě ve Švýcarsku,“ usmíval se český mladík.

Rozhodl v horské časovce Kreuziger učinil rozhodující krok za prvenstvím v sobotní horské časovce na 25 kilometrů, kdy jasně předstihl do té doby vedoucího Lucemburčana Kirchena.

„V pátek odpoledne jsem věděl, že mám šanci na celkové vítězství, a ten sen se vyplnil. Vyhrál jsem díky horské časovce, tam jsem soupeřům odskočil,“ pochvaloval si vynikající vrchař Kreuziger.

V nedělní rovinaté etapě už jeho stáj Liquigas triumf nepustila a český jezdec dovezl žlutý trikot až do cíle. „Poslední etapa nebyla úplně jednoduchá, ale kolegové z týmu mi skvěle pomáhali a ochránili mě až do finiše,“ pochvaloval si juniorský mistr světa z roku 2004.

Kreuziger tak začíná naplňovat velká očekávání, která do něj coby do největšího talentu samostatné české cyklistiky vkládají fanoušci.

Vytáhlého mladíka nyní čeká premiérový start na nejslavnějším závodě na světě, na Tour de France. „Mám rád etapové závody, ale pojedu tam hlavně, abych se naučil, jak se takový velký závod jezdí,“ prohodil jednadvacátý muž loňského pořadí španělské Vuelty.

Zatím si prý neklade žádné cíle. „Uvidím, jak mi to půjde. Když budu v závodě i po deseti dnech, tak si stanovím nějaký cíl a pak uvidím, co se stane,“ plánoval poněkud mlhavě Kreuziger.

Výsledky - 8. etapa (časovka na 25 km): 1. KREUZIGER 1:00:22, 2. Guillen (Ven.) -16, 3. Klöden (Něm.) -17, 4. Cunego (It.) -54, 5. F. Schleck (Luc.) -1:26, 6. Voigt (Něm.) -1:35. 9. etapa (168 km): 1. Cancellara (Švýc.) 4:01:07, 2. Gilbert (Belg.) stejný čas, 3. Moreno (Šp.) -4, 4. Tosatto (It.) -5, 5. Zberg (Švýc.), 6. Van Avermaet (Belg.), ...26. KREUZIGER všichni -8. Konečné pořadí: 1. KREUZIGER 35:43:46, 2. Klöden -49, 3. Antón (Šp.) -1:55, 4. Cunego -2:11, 5. Lövkvist (Švéd.) -2:37, 6. A. Schleck -2:57. Pořadí ProTour: 1. Cunego 104, 2. Klöden 96, 3. KREUZIGER 94.

***

Roman Kreuziger

Narodil se 6. května 1986 v Moravské Třebové. 183 centimetrů vysoký a 65 kilogramů vážící jezdec stáje Liquigas patří k největším talentům světové cyklistiky. V roce 2004 se stal juniorským mistrem světa v hromadném závodě a v časovce bral stříbro. Letos vyhrál prestižní závod Kolem Švýcarska, skončil druhý v závodě Kolem Romandie, loni obsadil při premiéře na Vueltě 21. místo.