Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křičí jako letadlo při přistání

Česko

Hekající tenistky – Hlasitý doprovod každého úderu si neodpustí ani na Wimbledonu

PRAHA Ticho, prosím. Výzva tenisových rozhodčích obvykle umlčí ruch v hledišti. Během výměny se ale často začne rozléhat po kurtech jiný výrazný zvuk. Z úst některých hráček se po každém jejich úderu ozve zasténání přecházející až v řev. Dnešní tenisový svět si bez tohoto doprovodu nejde představit.

Královnou specifické disciplíny je bezesporu Maria Šarapovová. Ruská kráska donutila britská média nainstalovat na dvorec měřicí zařízení. Proto víme, že na Wimbledonu před čtyřmi lety vyjekla intenzitou 101 decibelů. Úroveň srovnatelnou s přistáním malého letadla zatím nikdo nepřekonal. „Hraju takhle od dětství a nic na tom nebudu měnit,“ vysvětlila už několikrát.

Na travnatých dvorcích v Londýně bude o Šarapovové jistě od příštího týdne opět slyšet – a nejen o ní. Novým objevem na scéně je teprve šestnáctiletá Michelle Larcher de Britová. „Nic s tím nemohu dělat, prostě taková jsem,“ krčí rameny mladá Portugalka, jejíž vřískání přirovnávají fanoušci na internetu k orgasmu.

Přitom ještě před dvaceti lety podobné chování budilo pozdvižení. Měnit zavedené pořádky začala od začátku devadesátých let Monika Selešová. Vítězka devíti grandslamových turnajů regulovala výkřiky podle nasazení, se kterým přistupovala ke hře. „Stala se z toho nedílná součást každého mého úderu. Když byl razantnější, zařvala jsem víc,“ vysvětlila princip, jakým dávkovala hlasový doprovod.

Přes nátlak okolí se průkopnici hekání nepodařilo od křiku nikdy zcela odvyknout. V roce 1992 si na ni na Wimbledonu postupně stěžovala Francouzka Tauziatová ve čtvrtfinále a potom i Martina Navrátilová v semifinále. S důrazným domlouváním se přidali také rozhodčí. „Opravdu jsem se snažila ztišit. Chvílemi to šlo, chvílemi ne,“ popsala Selešová marné přemáhání. Úplně se „ztlumila“ ve finále a na výsledku to bylo hned poznat. „Asi se moc soustředila na to, aby byla zticha,“ podotkl publicista Bud Collins. Steffi Grafové podlehla snadno 2:6, 1:6. Jen náhoda? Příznivci Selešové si to nemysleli.

Podvod, nebo hlasité dýchání? Následovnice srbské rodačky se dnes nenechají za žádnou cenu omezovat. „Křičím, protože mi to pomáhá při dýchání. Přiznávám, že Monika pro mě znamenala velkou inspiraci,“ připustila Serena Williamsová.

Stále také existuje silný tábor odpůrců výrazného křiku na kurtu. V jeho čele zůstává Navrátilová. „To vřeštění by se mělo kontrolovat. Problém není v hlasitosti, ale v tom, zda to vadí soupeřce. A odpověď je ano, vadí,“ prohlásila naposledy pro list The Independent. „Přece nezvedáme činky, ale hrajeme tenis,“ divila se už dřív.

Bývalý nejlepší tenista světa John Newcombe označil hlasité praktiky dokonce za podvádění, protože často zcela překryjí zvuk odrážejícího se míče. „Soupeřkám tím zamezíte, aby použily jeden ze svých nejužitečnějších smyslů.“

V pravidlech existuje spíš symbolická možnost, jak příliš hlasité hráčky potrestat: po napomenutí od sudího může následovat odebrání jednoho vítězného míče. I kdyby se tento postih začal používat častěji, na kurtech už pravděpodobně nikdy ticho nebude.

***

Videa nejhlučnějších tenistek na www.lidovky.cz/sport

Tenisové sirény Maria Šarapovová 101 decibelů za hlasité projevy během výměn si blonďatá Ruska vysloužila přezdívku „Sibiřská siréna“

Srovnatelný hluk řev lva, hluk přádelen a dílen en 110 dB blízkost vlaku, těžkých nákladních aut a lanovek 100 dB hlučné křižovatky, řižovatky, pneumatická vrtačka ká 90 dB auta, motocykly, hlučná ulice 80 dB

101 dB

Monika Selešová 94 decibelů bývalá světová jednička se stala na začátku devadesátých let průkopnicí řvaní na kurtu 94 dB 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120

Serena Williamsová 89 decibelů loňská wimbledonská vítězka přiznala, že ji hra Selešové inspirovala stejně jako její sestru Venus 89 dB 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120

Kurnikovová 78 decibelů dnes už spíš modelka než tenistka na sebe dokázala upozornit nejen svojí krásou 78 dB 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120

Michelle Larcher de Britová zatím neměřeno šestnáctiletá naděje atakuje Šarapovovou: „Zní, jako by jí trhali zuby bez umrtvení,“ napsal reportér Reuters ? 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120

Autor: