4. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kritika od Babiše? Nečas, Topolánek a Kalousek v tom byli ještě horší, vzpomíná šéf NKÚ

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (ANO). | foto: Reuters

PRAHA Jako nepřijatelné označil premiér Andrej Babiš chování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly. K ostrému vyjádření postrčilo ministerského předsedu Kalovo tvrzení, že rozpočtová politika vlády za rok 2017 byla nejméně proinvestiční za posledních 12 let. Šéf hnutí ANO takovou interpretaci označil za účelovou. První muž NKÚ v reakci brání, že se vždy chová nadstranicky.

„Celé minulé volební období interpretoval čísla a fakta politicky a často proti mně vystupoval. Takové chování šéfa NKÚ je nepřijatelné. Má být neutrální, nadstranický a nepolitikařit,“ nebral si servítky premiér Babiš, když Lidovky.cz upozornily, že Kala v doprovodném dopise prezidentu Miloši Zemanovi k výroční zprávě NKÚ za rok 2017 zkritizoval strukturu rozpočtu, jejž sestavil nynější šéf kabinetu ještě coby ministr financí.

Nejvyšší kontrolor v zemi přijal Babišova ostrá slova na svou adresu shovívavě. Je prý zvyklý, že mu vrcholní politici zatápí víc. „V minulosti jsem čelil i tvrdším vyjádřením, například od bývalého ministra financí pana Miroslava Kalouska nebo předsedů vlády pana Nečase nebo Topolánka. Úkolem NKÚ je nastavovat zrcadlo vládní politice, předkládat fakta a hodnotit úspěšnost vládních kroků a to přirozeně vede ke sporům,“ reagoval pro Lidovky.cz.

Nicméně vymezuje se vůči nařčení, že nectí princip nadstranickosti (šéf NKÚ je členem ČSSD). Kala připomíná, že v bilanční zprávě se rovným dílem opřel do oblastí spadajících pod resorty všech tehdy vládních stran včetně ČSSD. „Myslím, že už jen tyto věci jsou nezpochybnitelným dokladem, že se chovám nadstranicky a neutrálně,“ uvádí s tím, že v minulosti sám Babiš z výročních zpráv NKÚ čerpal a uváděl je jako relevantní podklady.

‚Jsme na 100. místě ze 137 zemí‘

Ve zmíněném dopise hlavě státu vrchní kontrolor ostře reflektoval úroveň celkem čtrnácti oblastí veřejné správy. Explicitně pojmenoval vážné problémy například administrativy, výstavby liniových staveb či zdravotnictví. Potíže zmíněných sfér podle něj vyvěrají především z toho, že stát si neumí poradit s tlakem ekonomických skupin. Největší výtka prezidenta NKÚ pak míří k výkonnosti veřejného sektoru.

„Podle Světového ekonomického fóra je Česká republika v hodnocení konkurenceschopnosti ekonomiky na 31. místě, ale z pohledu výkonnosti veřejného sektoru až na 100. místě ze 137 posuzovaných zemí. Jsem přesvědčen, že tento údaj by se měl stát předmětem soupeření politických stran, soupeření o to, která navrhne lepší program pro smazání takového rozdílu,“ upozorňuje.

Miloslav Kala řídí NKÚ jako prezident od března 2013.
Český prezident Miloš Zeman během návštěvy Slovenska.

Prezident Miloš Zeman některá fakta z dopisu od nejvyššího představitele NKÚ zmínil ve svém projevu, jenž předcházel jednání o vyslovení důvěry druhému Babišovu kabinetu. I na základě listu od Kaly dal vládě doporučení. „Velmi rád bych viděl, aby jako doplněk programového prohlášení existoval ucelený materiál, který by rozhořčil některé lobbistické skupiny nutící nás předražovat jinak potřebné činnosti a někdy nepotřebné činnosti,“ prohlásil Zeman.

Mediální obraz vs. argumenty a fakta

Hlavní zjištění z dokumentu od svých lidí kromě Zemanovi přiblížil Kala i Senátu, kde vystoupil 18. července. Přijetí od členů horní komory parlamentu kvitoval s povděkem. „Cítil jsem respekt i uznání ze všech stran politického spektra a vážím si dobré spolupráce s politiky, občany i novináři,“ poznamenal k tomu. „I s panem Babišem,“ vzpomněl rovněž současnou hlavu exekutivy, která ho kritizovala.

Kdo je šéf NKÚ?

Dnes nejvyšší kontrolor v zemi Miloslav Kala (* 1963) vstoupil do veřejného života coby politik ČSSD, mezi roky 2000 až 2006 byl zastupitelem v Blansku. Z toho dva roky úřadoval jako starosta.
V letech 2002 až 2008 byl pak poslancem za Jihomoravský kraj, kde byl nejvýraznější tváří strany pozdější premiér Bohuslav Sobotka.
Roku 2008, v půli volebního období, ze sněmovny odešel, aby se mohl naplno věnovat práci ve vedení NKÚ. Nejdříve byl jeho viceprezidentem, roku 2013 stanul po sněmovní dohodě mezi ČSSD a ODS v čele úřadu.

Navzdory Babišově výpadu vůči Kalovi mají oslovení politici za to, že NKÚ pracuje s tvrdými daty. „Čísla o čerpání evropských fondů v prvních letech rozpočtového cyklu EU, stejně jako srovnání plánovaných a realizovaných investic jsou alarmující, nezávisle na tom, k jaké politické straně má kdo blízko,“ uvedl pro Lidovky.cz pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík s tím, že Babiš v reakci na Kalu řešil svůj mediální obraz místo reálných problémů.

Podobně mluví i místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. „Ve vyjádřeních prezidenta NKÚ jsou věcné argumenty a fakta,“ uvedl. „Andrej Babiš tak sáhl po své osvědčené zbrani: Když mu někdo nehraje do karet, tak ho prostě zpochybní nebo rovnou vyhodí. To ale u prezidenta NKÚ není tak jednoduché,“ doplnil.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz