Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kritizovaná výzva na dotace do zdravotnictví se rušit nebude, další se odsune o dva týdny

Klára Dostálová a Karel Havlíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Dostálová a Karel Havlíček | foto: ČTK

Praha Ministerstvo pro místní rozvoj nezruší kritizovanou výzvu pro dotace do zdravotnictví, kde byl jedním z hlavních kritérií čas podání žádosti. Odsune ale o dva týdny další výzvu, která se měla pro zájemce otevřít v pátek. Novinářům to po pátečním jednání se zástupci krajů a ministerstvem zdravotnictví řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Kraje budou hledat další kritéria, která by se při hodnocení projektů mohla použít. V úvahu připadá například míra spolufinancování. Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací MMR na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

Na kritizovanou výzvu je určeno 7,9 miliardy korun, putovat měly hlavně do nemocnic. Podáno bylo 112 žádostí za 18,7 miliardy korun. Dostálová i zástupci krajů se dohodli na tom, že přihlášené projekty budou nyní vyhodnoceny podle 23 kritérií. Podle ministryně je už nyní jasné, že některé budou vyřazeny, protože jejich předkladatelé například nedodali stanovisko přístrojové komise. Ministerstvo následně odešle přehled žádostí krajům a ministerstvu zdravotnictví, z kterého bude jasné, na které projekty peníze budou. Kraje a ministerstvo zdravotnictví rozhodnou, zda se budou podílet na spolufinancování projektů deseti procenty, nyní žádají proplacení 100 procent z evropských fondů. Zvýšením jejich spoluúčasti by tak mohly zbýt peníze na více projektů.

Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) řekl, že se se zástupci krajů sejdou nad podklady MMR příští týden. Kraje a ministerstvo zdravotnictví také budou jednat o dalších kritériích, která by se do posuzování žádostí v budoucnu zapojila. Kromě desetiprocentního spolufinancování by se například mohlo omezit, kolik peněz maximálně může získat jeden projekt nebo jeden žadatel. 

MMR také navrhne vládě, aby se rozpočet na uskutečněnou výzvu zvýšil o 5,5 miliardy korun, které přijdou z další tranše programu REACT-EU. Pokud by se ani poté nedostalo na všechny žádosti, platilo by při rozhodování kritérium času podání.

Způsob výběru projektů kritizovala tento týden ve Sněmovně část opozice. Liberecký kraj kvůli němu podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu. Podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti o dotace rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Výzva pro nemocnice byla podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) vyčerpána za necelé dvě sekundy. Dostálová v pátek poznamenala, že věří, že k předžalobním výzvám už není důvod.

Půta uvedl, že rušit výzvu k dotacím z minulého týdne by zřejmě nešlo. „Jsem spokojen, že další výzvy budou zatím odloženy. Jsem rád, že jsme našli dohodu,“ řekl novinářům. Cílem podle něj bude hledat především kvalitativní kritéria hodnocení projektů.

Výzva, která měla začít v pátek odpoledne, se měla týkat dotací na ohrožené pacienty. Další pak byla naplánována na 25. května.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....