Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krizová nákaza se šíří jak ebola

Česko

PRAHA Přibližně 600 miliard eur, tedy přes 15 bilionů korun, je podle ekonomů bank Goldman Sachs, JP Morgan Chase a Royal Bank of Scotland potřeba na zastavení finanční krize, která se může rozšířit po Evropě kvůli krachujícímu Řecku.

Ohroženy jsou kromě Řecka hlavně státy na jihu Evropy platící eurem jako Portugalsko, Španělsko a Itálie. V problémech je i Irsko. Angel Gurría, šéf organizace ekonomicky nejvyspělejších zemí OECD, přirovnal současnou krizi kolem Řecka k infekčnímu zabijáckému viru ebola.

Kvůli pochybnostem, zda Němci odsouhlasí pomoc zemí platících eurem Řecku, se včera dostala hodnota eura vůči hlavním světovým měnám nejníže za poslední rok. Poklesly hodnoty akcií na burzách po celém světě včetně těch asijských. Na řecké burze dokonce úřady raději zakázaly na tři měsíce tak zvaný prodej nakrátko, tedy spekulace na pokles ceny akcií.

Když německá kancléřka Angela Merkelová řekla své ano pomoci Řecku, euro se vzpamatovalo. Pak přišla další nečekaná rána. Velká ratingová agentura Standard & Poor’s včera odpoledne snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska. Rating určuje, jaká je pravděpodobnost, že investoři přijdou o půjčené peníze.

Snížení ratingu nebylo sice tak velké jako v úterý v případě Řecka a Portugalska, ale i tak poslalo euro opět na minimální hodnoty.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!