Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě.‘ 90 členů ÚV KSČM bude hlasovat o této větě

Česko

  15:07aktualizováno  17:37
Praha - O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat Ústřední výbor KSČM. Současně čtvrteční zasedání širšího vedení strany pověřilo předsedu Vojtěcha Filipa a další členy předsednictva dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí podle Filipa neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek věří tomu, že strany ještě dospějí k dohodě.

Filip novinářům řekl, že předpokládá, že by se jednání s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem mohlo konat 7. dubna při schůzi sněmovny. ANO má sestavit tým pro dohodovací řízení.

Hrozí vládě konec tolerance od KSČM? Faltýnek o takové možnosti neví, ale hnutí ANO je připravené s nimi jednat

„Výkonný výbor pověřil skupinu (Stanislav) Grospič, (Pavel) Kováčik, Filip, abychom jednali v dohodovacím řízení s hnutím ANO o naplňování dohody o toleranci s tím, že jsou neplněny od července loňského roku některé body, které vedou k tomu, že KSČM ztrácí důvěru ve schopnost hnutí ANO jako vládnoucí politické strany splnit dohodu, kterou jsme uzavřeli,“ uvedl Filip.

Dohodovací řízení může podle Filipa skončit tím, že komunisté s podporou vlády skončí. „Proto jsem i vyzval, aby smlouvu posoudili všichni členové ÚV,“ uvedl Filip. Devadesát členů ÚV bude podle prvního místopředsedy KSČM Petra Šimůnka hlasovat do úterního večera o větě „Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě“.

Komunista Vojtěch Filip před Strakovou akademií.
Pavel Kováčik

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik označil za „jednu z řady kapek“, které vedou k nespokojenosti KSČM, rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami pokrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

Vláda podle Faltýnka avizovala, že když budou peníze pro armádu potřeba ne na nákup techniky, ale například na platy vojáků, tak se peníze do rozpočtu obrany vrátí.

Od února pak neplní ANO podle Filipa podmínky dohodnuté s prodloužením nouzového stavu. Například otevření skiareálů, které KSČM požadovala, ale podle Faltýnka neumožnila epidemická situace.

Šéf poslanců ANO doufá v to, že se podaří nalézt na společném jednání dohodu. Například o požadavku komunistů na sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) je podle něj možné debatovat. Mohl by se podle něj sestavit pracovní tým s řediteli pojišťoven a zástupci stran. „Tento krok by mohl přinést úspory, čili já rozumím tomuto požadavku a jsme připraveni o tom diskutovat,“ řekl Faltýnek novinářům ve sněmovně.

K dalšímu požadavku KSČM na zavedení pětitýdenní dovolené uvedl, že opozice ve sněmovně normu blokuje. „Nemáme nástroje, jak dosáhnout doprojednání tohoto tisku,“ poznamenal.

Spokojeni jsou komunisté s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. „Plní se i ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraniční rukou. žel už se neplní zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, podmínka se plní jenom zčásti zatím, i když byly učiněny kroky, které se týkají ústavní ochrany vody, tak zatím to není prioritou vlády a budeme o tom dál jednat,“ uvedl Filip. Zcela podle něj kabinet neplní sliby v postupu proti růstu cen bydlení a podpoře výstavby obecních bytů.

„Než druhému dáte rozvodové papíry, je slušnost si ještě promluvit,“ řekl  ke krokům vedení KSČM poslanec Jiří Dolejš.

Výkonný výbor také rozhodl, že na 17. dubna svolá zasedání Ústředního výboru do Nymburka, řekl Šimůnek. Na zasedání se bude hlasovat i o změnách ve vedení KSČM.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat