12. ledna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalení kšeftů s bakalářkou. Napíšu ji, ale nepůjde to pod 40 tisíc, slíbil učitel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 103Diskuse
„Pod 40 tisíc se nevejdete, pokud to má mít nějakou úroveň, to říkám na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Pod 40 tisíc se nevejdete, pokud to má mít nějakou úroveň, to říkám na... | foto: Richard Cortés

PRAHA Vedle doučování nabízel kantor z ČVUT napsání diplomové práce za úplatu. „Pod 40 tisíc se nevejdete, pokud to má mít nějakou úroveň, to říkám na rovinu,“ řekl na schůzce redaktorce serveru Lidovky.cz, která předstírala zájem o jeho službu. Školu teď bude muset opustit.


„Nabízím pomoc s vypracováním zápočtových a domácích úkolů. Jsem profesionální VŠ pedagog s vědeckou hodností, moje kvalita je základ Vašeho úspěchu u zkoušky.“ Vcelku neškodný inzerát umístil Jiří Zmatlík, který vyučuje na Fakultě elektrotechnické ČVUT, na facebookový profil i na oficiální stránky jiné fakulty. Jenže za formulací „pomoc s vypracováním“ se skrývá například i napsání diplomové práce za úplatu.

Tento inzerát se objevil na facebookové stránce Fakulty sociálních věd. Její...

Tento inzerát se objevil mimo jiné i na facebookové stránce Fakulty sociálních věd. Její...

„Záleží, jak se finančně dohodneme, to je první věc, pak samozřejmě záleží na tématu,“ oznámil Zmatlík redaktorce serveru Lidovky.cz, když jej po telefonu oslovila s dotazem, zda by byl ochoten pro ni napsat bakalářskou práci na vymyšlené téma.

Za hodinu psaní požadoval pětistovku. Cena podle něj odráží jeho schopnosti a profesionalitu. „Pod 40 tisíc celkově se nevejdete, pokud to má mít nějakou úroveň, to říkám na rovinu. Vemte si, že jsem Ing. a Ph.D.,“ doplnil pedagog.

Nikde to neřeknu, ujišťoval vyučující

Práci studentovi nikdy předtím nenapsal, tvrdil během osobního setkání v momentě, kdy ještě netušil, že redaktorka ve skutečnosti není studentkou ekonomické školy a zájem o napsání bakalářské práce jen finguje.

Zároveň také ujišťoval, že nemusí mít strach, pokud studuje na jiné škole, než kde sám působí. „Ta nabídka se bere jako konzultace. A když se dohodneme, tak vám práci napíšu. Neřeknu to nikde. Sejdeme se tady, předám, co bude potřeba. To neřešte, není co rozpitvávat.“

Práci studentovi prý nikdy nenapsal, řekl při osobním setkání v momentě, kdy...
Vyučující Jiří Zmatlík redaktorku, která fingovala zájem o napsání diplomové...
Vyučující Jiří Zmatlík redaktorku, která fingovala zájem o napsání diplomové...
„Pod 40 tisíc se nevejdete, pokud to má mít nějakou úroveň, to říkám na...

Etický problém Zmatlík s nabídkou neměl. „Problém je, že si to ode mě necháváte napsat, vy byste byla vyražená ze školy, mně to nevadí. Já vám ji napíšu. Ale vy jste zadavatel, vy z toho můžete mít průser, já ne, já se z toho vždycky vyvlíknu,“ řekl s úsměvem na tváři.

Ten mu ale zamrzl ve chvíli, kdy přišel o svůj potenciální výdělek v řádu deseti tisíců. „No tak jsem to nabízel, ale ten dotyčný na to přistoupí a dopustí se trestného činu. Nevidím nic na tom, že někomu poskytnu konzultace. Vždyť to člověk musí obhájit před komisí, prezentovat před vedoucím práce, je to směšné,“ kroutil se po odhalení identity vyučující.

Akademický podvod

Jenže student svým podpisem stvrzuje, že práci vykonal samostatně. Cizí „pomoc“ tak rozhodně není v pořádku. Dokazování takového jednání ale není jednoduché - vypracování celé práce za někoho jiného se totiž často kamufluje právě jako konzultace.

Napsání práce za studenta, což je v ostrém rozporu s akademickými zásadami, Zmatlík hájil dosti nelogicky: „Jaká může být úroveň vysokých škol, když 99 procent maturantů po střední škole pokračuje právě na nich? A když jsou dotace na hlavu? Cílem vysokých škol jsou ovečky.“ K psaní prací za peníze ho prý kromě neutěšeného stavu českého školství rovněž vedly finanční důvody.

Přislíbil, že odejde

Už v minulosti mělo vedení Zmatlíkovy fakulty podezření, že jako kantor překračuje meze. Studenti za něj údajně měli „dělat nějaké práce“, řekl serveru Lidovky.cz děkan Pavel Ripka. Teprve až nabídka na sociální síti ale Zmatlíka stála místo na ČVUT. 

O inzerátu se totiž od rozzlobených studentů dozvěděl děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík, protože vyučující inzerát „pověsil“ kromě svého osobního profilu na Facebooku také do skupiny fakulty. Tím se rozeběhlo kolo jednání.

Zmatlík nakonec slíbil, že z ČVUT odejde. Pokud by tak neudělal sám, vyhodí jej vedení fakulty pro závažné porušení pracovní povinnosti. „Škola dosud žádný podobný problém neřešila,“ tvrdila mluvčí Ilona Prausová.

Zmatlík v současnosti působí ještě na soukromé vysoké škole, kde vyučuje tři předměty. Serveru Lidovky.cz se nepodařilo s jejím vedením spojit, čísla uvedená na stránkách byla nedostupná.

  • 103Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz