Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Která porodnice je nejlepší?

PRAHA Kde rodit? A která porodnice je nejlepší? Podobné otázky si v poslední době klade řada párů a rodin. V České republice se totiž rodí stále více dětí. I loňský rok byl v tomto smyslu rekordní: podle údajů Českého statistického úřadu se narodilo 114,6 tisíce dětí, což je nejvíce od roku 1993 a o 8,8 tisíce více než než v roce 2006. Lidové noviny sestavily přehled nejžádanějších porodnic.

Faktorů, podle kterých se rozhodnout, je celá řada a dostupných informací přibývá. Cennou pomůckou pro volbu porodnice mohou být například údaje, které zdravotním pojišťovnám poskytují nemocnice pro vyúčtování péče, a které pak zpracovává Národní referenční centrum – organizace spojující nemocnice a zdravotní pojišťovny. Lidové noviny sestavily na základě těchto údajů přehled nejžádanějších porodnic.

Jedním z klíčových údajů je například celkový počet porodů - ten může napovědět leccos o tom, jak jsou zdravotníci zkušení, a jak jsou připraveni na méně obvyklé situace. „Když je v porodnici 300 nebo 400 porodů ročně, za sebe musím říct, že bych se z hlediska erudice personálu bál jakékoli komplikace,“ říká gynekolog Vít Unzeitig.

V místech, kde mají ženy široký výběr kde rodit, ukazuje tento údaj také na oblíbenost porodnice samotnými ženami a jejich gynekology. A kde proběhlo od poloviny roku 2006 do poloviny roku 2007 nejvíce porodů? Ve Fakultní nemocnici Brno: celkem 5357 porodů. Vede proto žebříček nejžádanějších porodnic v kategorii specializovaných porodnic, které jsou nejlépe technicky vybavené a řeší ty nejrizikovější případy.

Následují tři pražské porodnice: Podolí, Apolinář a Motol. Zatímco v Praze se tak zájem o erudované porodníky a dětské lékaře rozloží mezi více míst, v Brně je takovéto specializované centrum jedno.

Na přístup personálu ukazuje to, jak často se provádí císařské řezy. U velkých porodnic, kam se koncentrují ženy s rizikovým těhotenstvím, je vyšší počet císařských řezů pochopitelný. U menších nemocnic by ale výjimečně vysoké číslo mělo být určitým varováním.


Kompletní přehled
nejžádanějších porodnic a další články k tématu
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...