Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
29. července 2013 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuba radil v Lánech Zemanovi, s Čubou a spol. mluvili o energiích. Za zády ODS

Martin Kuba (ODS) na jednání poradců Miloše Zemana v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba (ODS) na jednání poradců Miloše Zemana v Lánech | foto: Twitter účet Miloše Zemana

PRAHA/LÁNY Dva týdny před klíčovým hlasováním o důvěře Rusnokově vládě, proti níž ODS ostře vystupuje, se úřadující předseda strany Martin Kuba zúčastnil jednání expertního týmu Miloše Zemana. V sobotu odpoledne s premiérem Jiřím Rusnokem, prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradci na zámku v Lánech údajně konzultovali problematiku energií a jejich cen. O podpoře Rusnokově vládě se prý nebavili.

Kuba tvrdí, že pozvánku dostal ještě jako ministr průmyslu a obchodu a považoval za neslušné ji odmítnout. Z fotografií zveřejněných na novém twitterovém účtu prezidenta Zemana je patrné, že kromě něj a Rusnoka dělali Kubovi společnost odborový předák Jaroslav Zavadil, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, Zemanův poradce pro zemědělství a hospodářství František Čuba nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

ČTĚTE TAKÉ:

Událost je pikantní především kvůli tomu, že ODS je nejhlasitějším kritikem Rusnokova kabinetu, který po pádě Nečasovy vlády prezident proti vůli většiny parlamentních stran jmenoval. Místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová o něm mluví jako o "toxické a nebezpečné vládě", Kuba zase jako o zástěrce, jak bez voleb dostat do vysokých funkcí lidí ze Zemanova okolí (více čtěte ZDE).

Na sobotním setkání nicméně současný šéf ODS nevidí nic divného. "Na jednání mě pozval Miloš Zeman ještě v době, kdy jsem byl ministrem. Chtěl znát můj názor na problematiku obnovitelných zdrojů energie. Je to téma, kterému jsem se na ministerstvu průmyslu a obchodu věnoval a za mého působení se připravovala novela, která je teď projednávána," vysvětlil Kuba serveru Lidovky.cz schůzku v nezvyklém složení.

Setkání expertní skupiny se účastnil i premiér Jiří Rusnok.

Setkání expertní skupiny se účastnil i premiér Jiří Rusnok.

O tom, že by pozvání vzhledem k současné napjaté situaci odmítl, prý nepřemýšlel. "Pokud vás jako exministra požádá prezident republiky v takové věci o konzultaci, považoval bych za nevhodné pozvání odmítnout," míní Kuba.

Místopředsedkyni strany a kandidátce ODS na premiérku Miroslavě Němcové ale o setkání neřekl. "Nevěděla jsem o tom, uvidíme se v úterý, tak se ho na to zeptám," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz.

Bývalí koaliční partneři ODS Kubův krok komentují opatrně, nebo vůbec. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek věděl, že na jednání expertní skupiny míří. "Chápu to tak, že tam nebyl jako lídr parlamentní strany, ale jako bývalý ministr průmyslu říct svůj názor na obnovitelné zdroje a nevidím v tom žádný problém," tvrdí. Šéfka strany LIDEM Karolína Peake se komentáře zdržela úplně. "Vztahy představitelů ODS a prezidenta nejsou mojí starostí," uvedla jen.

Setkání expertů Miloše Zemana. Zprava: Hynek Kmoníček (zády), Martin Kuba, Miloš Zeman, Jaroslav Zavadil, Marie Benešová a František Čuba.

Setkání expertů Miloše Zemana. Zprava: Hynek Kmoníček (zády), Martin Kuba, Miloš Zeman, Jaroslav Zavadil, Marie Benešová a František Čuba.

Bývalá koalice odmítá dát Rusnokově vládě důvěru a doufá, že druhý pokus sestavit vládu pod vedením Němcové pak dostane ona. Zeman od ODS, TOP 09 a LIDEM požaduje 101 notářsky ověřených podpisů poslanců, pak teprve začne uvažovat, zda jí pokus dá. Takový požadavek však zkritizoval i Kuba. Němcová pak podle Respektu plánuje, že se Zemanovi přijde všech 101 zákonodárců podepsat osobně.

Více informací najdete v úterním vydání Lidových novin.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...