Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubek: Lékaři jsou vystaveni tlaku jako Charta 77

Prezident České lékařské komory Milan Kubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident České lékařské komory Milan Kubek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lékaře, kteří podporují akci Děkujeme, odcházíme, přiřadil prezident České lékařské komory Milan Kubek k členům Charty 77. Podlě něj nebyla od charty "žádná skupina občanů vystavená tak dehonestační kampani jako v současnosti lékaři".

Kubek to prohlásil v úterý večer v pořadu Události, komentáře. Po ostré výzvě pacientům, aby se chovali ke svým lékařům slušně, se jeho vyjádření podivovala moderátorka pořadu Daniela Drtinová: "Pane prezidente, to hraničí s výhružkou k těm pacientům, kteří tuto situaci vůbec nezavinili."

Komentář k tématu čtěte zde


Kubek jí ale neváhal odpovědět ještě vyhroceněji: "To není výhružka, nezlobte se, to je jenom prosba, protože žádná skupina možná od členů Charty 77, snad nikdá žádná skupina občanů nebyla vystavená takové dehonestační kampani jako v současnosti lékaři. A mě to mrzí," zdramatizoval situaci Kubek.

Čtěte také


"V dané chvíli lékaři bojují za svá práva, bojují proti obrovské nespravedlnosti, která se ve zdravotnictví děje," pokračoval. Moderátorka ho sice upozornila, že lékaři nejsou "pronásledování a zavíraní", Kubek si ale za svým přirovnáním stál. "Zatím ne, ale trestní oznámení již padají. Bojujeme za to, aby se dodržovaly zákony ve zdravotnictví. Charta 77 také bojovala za to, aby se dodržovaly zákony, které tady v Československu platily a politici je ignorovali..." namítl Kubek.

Chartisté se ale srovnáváním se současnou krizí ve zdravotnictví brání. "To je velmi nadsazené a jaksi utržené od reality, protože my chartisté jsme neměli možnost být vidění v televizi a říci to, co jsme chtěli. Něměli jsme vůbec žádnou možnost jakékoliv publikace v žádných médiích, prostě vůbec. To je značný rozdíl," řekl pro server Lidovky.cz evangelický farář a mluvčí Charty 77 z počátku 80. let Miloš Rejchrt. 

"Stanoviska chartistů byla podávána pouze v zkarikované, zlovolně překroucené podobě, zatímco lékaři, odboráři mají možnost promlouvat bez jakékoliv karikatury a necenzurovaně," upozornil.

Kubkovo vyjádření se nelíbilo ani chartistovi a někdejšímu federálnímu ministrovi obrany Luboši Dobrovskému, který jeho vyjádření označil za "sprosťáctví". "Pan doktor Kubek nemá ani v nejmenším představu o tom, co to byla charta, já jako chartista se cítím jeho výrokem hluboce uražen," řekl serveru Lidovky.cz Dobrovský. 

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.