Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kulhánek by měl být jmenován ministrem ve středu, řekl Babiš. Vakcíny prý nemá vůbec řešit

Jakub Kulhánek foto: ČTK

Jmenování Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničních věcí by mělo být pravděpodobně ve středu, řekl Blesku premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodl to na schůzce s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem. Kulhánkovi ve čtvrtek ráno na schůzce Babiš řekl, aby vůbec neřešil vakcíny proti covidu.
  11:04aktualizováno  11:36

Kulhánkova síla je Hamáček za zády. Možný příští pán Černínského paláce má ale i jeden rétorický handicap

Tématem schůzky s Mynářem byl podle Babiše právě průběh výměny na ministerstvu zahraničních věcí. „Byl jsem informován, že by to (jmenování) mělo být ve středu,“ řekl premiér. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen vedením ministerstva zahraničí, zřejmě návrh na obsazení ministerstva Kulhánkem podá podle premiéra dnes nebo v pátek.

Babiš dnes zopakoval, že Kulhánek je pro něj dobrý kandidát. „Máme historicky dobrou spolupráci,“ uvedl.

Ve funkci ministra má Kulhánek nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD), kterého se Hamáček rozhodl odvolat poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Prezident Miloš Zeman odvolal Petříčka v pondělí, od té doby vede ministerstvo dočasně Hamáček.

Spolupráce s Petříčkem podle Babiše nedrhla. Tím, že kandidoval na předsedu ČSSD, ale dělal logicky různá prohlášení. „Montoval se do vakcín, to vůbec nebyl jeho byznys,“ uvedl Babiš. Kulhánkovi dnes říkal, aby vakcíny vůbec neřešil, protože ty jsou v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

Podle Babiše není kritika Petříčka na místě. Ministerstvo zahraničí funguje.

Petříček odmítal očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Hamáček ve středu oznámil, že v pondělí poletí do Moskvy. Cestu už dříve avizoval v souvislosti s diskusí o pořízení vakcíny Sputnik V. Chce, aby země byla připravena rychle reagovat po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí.

Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice. Podle Babiše by to ale neměl být problém, Kulhánek má nejvyšší bezpečnostní prověrku.

Autor: