Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman ve středu jmenuje Kulhánka ministrem zahraničí. Přijal ho na invalidním vozíku

Jakub Kulhánek foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě kandidáta sociální demokracie Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Na twitteru o tom po čtvrteční schůzce Zemana s Kulhánkem informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Po pondělním odvolání Tomáše Petříčka (ČSSD) vede diplomacii dočasně předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
  13:44aktualizováno  15:16

Kulhánek po schůzce se Zemanem: Na dlouhodobém směřování zahraniční politiky nehodlám nic měnit

„Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 21. dubna ve 14:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Jakuba Kulhánka ministrem zahraničních věcí,“ uvedl Ovčáček. 

Jakub Kulhánek

  • Datum a místo narození: 30. června 1984, Mělník
  • Vzdělání: vystudoval bakalářský obor mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (2008), získal magisterský titul na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu v USA
  • Současná funkce: náměstek ministra vnitra (od června 2018)
  • Kariéra: mezi roky 2008 a 2011 byl analytikem nevládní neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), od června 2013 do března 2015 byl členem správní rady AMO;
  • v letech 2013 až 2017 působil jako poradce tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Hamáčka (ČSSD); od února do listopadu 2014 byl náměstkem ministra obrany ČR Martina Stropnického, od listopadu 2014 do května 2016 byl náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka (ČSSD); po odchodu z MZV působil jako externí konzultant v čínské firmě CEFC Europe

Nynější náměstek ministra vnitra Kulhánek dnes absolvoval schůzku se Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš poté Blesku řekl, že jde o dobrého kandidáta.

Podle fotografií zveřejněných Ovčáčkem sedí Zeman na invalidním vozíku. Takto přijal v Lánech Kulhánka a předtím už i nového slovenského premiéra Eduarda Hegera. 

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech kandidáta na ministra zahraničních věcí...
Prezident Miloš Zeman přivítal v Lánech slovenského premiéra Eduarda Hegera.

Kulhánek před jednáním s Babišem novinářům řekl, že své priority v úřadu chce sdělit nejprve předsedovi vlády a prezidentovi. Náměstek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Odvolání předchozího šéfa diplomacie Tomáše Petříčka navrhl Hamáček poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. 

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka.

Kulhánkova síla je Hamáček za zády. Možný příští pán Černínského paláce má ale i jeden rétorický handicap

Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...