Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Přestože je Zeman usvědčený lhář, v něčem má krutou pravdu

Prezident Miloš Zeman se na zámku v Lánech setkal s kandidátem na ministra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se na zámku v Lánech setkal s kandidátem na ministra... | foto: Oficiální twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Praha Některé věci by se neměly stávat. Na Velikonoce 1917 nemělo Německo vyslat z Curychu zaplombovaný vlak do Ruska, na podzim 2019 se neměl v Číně objevit nový virus a 17. dubna 2021 jsem se neměl přiznat, že souhlasím s Milošem Zemanem.

Už v devadesátých letech začal tehdejší předseda ČSSD pomlouvat novináře tezí „Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumí ničemu.“ Ačkoli soudy usvědčily pana Zemana z šíření lži, ačkoli je schopný říci cokoli, jen aby se zalíbil obecenstvu, tak v popisu mnoha zdejších mluvících hlav má krutou pravdu. Dokážeme na příběhu (asi) budoucího ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.

Podle většiny zdejších médií končí odchodem Tomáše Petříčka z Černínského paláce prozápadní zahraniční politika. A příchodem Jakuba Kulhánka nastává éra jediného, a to orientálního azimutu. LOL, jak by řekli mladí. Sugesce, že Petříček je hodnotové Dobro a Kulhánek plíživé Zlo, jen ukazuje, jak ideologickou a nevěcnou debatu vedeme.

 Ve zkratce: mezi oběma muži není významnějšího rozdílu. Oba jsou kultivovaní, prozápadní socialisté. Oba jsou spojeni s ČSSD, oba zde mají své mentory, oba svým způsobem slouží státu a oba dělají chyby a kompromisy.

Petříček byl dobrým ministrem, Kulhánek byl zatím dobrým náměstkem. Jeden byl fámulem Miroslava Pocheho, druhý podobně roste ve stínu Janu Hamáčka. Ten první má magisterský titul z Warwicku, ten druhý z Washingtonu. Oba coby profesionálové se stranickou knížkou roky sloužili coby náměstci, diplomatická komunita oba respektuje.

Ale oba jsou schopni couvnout, možná až moc: Tomáš Petříček neřekl ani popel, když se v podstatě veškerá ruská agenda převedla z ministerstva zahraničí na Hrad pod Rudolfa Jindráka. Když vznikal „lex Dukovany“, mlčel též. Ne, to panu Petříčkovi nezazlívám: těžko buntovat proti šéfovi své strany, své vlády a prezidentovi navrch. Jen ze solidního politika nedělejme rytíře v blyštivé zbroji.

Stejné je to s Jakubem Kulhánkem: když jej služební zákon pro problémy s ruštinou vyhnal z ministerstva, přijal stranickou trafiku v CEFC. Žádný zločin, ale bezpochyby hloupý kompromis. Jediný rozdíl mezi oběma muži je v „prvním dojmu“: Tomáš Petříček je sebejistý a přesvědčivý; Jakuba Kulhánka neznám, leč příliš dominance nevyzařuje.

Ostatně tato bouře je legrační proto, že za pár předvolebních měsíců ministr zahraničí nic nestihne, ani kdyby se jmenoval Alexandr Vondra či Miroslav Šlouf.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...