Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kupujte vejce z volného chovu, agitují ochránci

Česko

PRAHA Velmi kritický postoj zaujali odborníci na ochranu zvířat k chovu slepic v nezdokonalených klecích. Nelíbí se jim zejména „výdobytek“ intenzivního zemědělství, který nedává slepicím v kleci ani centimetr prostoru navíc.

Podle Společnosti pro zvířata může lepší život slepicím zajistit každý z nás tím, že se při nákupu vajec rozhodne pro ty z ekofarmy, místo těch z intenzivního zemědělského chovu. Pro výběr vajec slouží kódování – to rozlišuje čtyři typy „původu“ vajec. Vejce s označením 0 je z ekologického chovu, s kódem 1 je z volného výběhu, s kódem 2 z podestýlky a s kódem 3 z klecového chovu. „Platí pro to jednoduchá úměra, čím více biovajec z ekofarem budou lidé kupovat, tím více se zmenší poptávka po těch od slepic chovaných v nelidských podmínkách v klecích,“ říká Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata.

Na ekofarmách se žije slepicím podstatně lépe. Mají více prostoru a je jim dáváno lepší krmení. V chovu v klecích je to přesně opačně.

Pokračování na straně 4

Kupujte vejce z volného...

Dokončení ze strany 1

V bateriovém chovu, jak se chov v klecích také nazývá, žije až pět slepic v jedné kleci. Jejich „osobní“ prostor je ohraničený velikostí papíru A4.

Problém, proč není biovejce u spotřebitelů tolik oblíbené, se jmenuje cena. Oproti vejci z klecí je až třikrát dražší. Přitom neexistuje žádná relevantní studie, která by říkala, že biovejce je chutnější, zdravější než „nebio“. „Vědecky to podložené nemáme. Na studii nejsou peníze. Ale je nesporným faktem, že slepice z klecového chovu je vystresovaná, nedostává tak kvalitní krmení. Biovejce od spokojené slepičky bude určitě lepší,“ myslí si Michaličková.

U nás nabízí ve svých regálech biovejce od slepic z humánnějšího prostředí jen tři obchodní řetězce: Albert, Hypernova a Makro.

Vzápadní Evropě je to jinak. Například v Nizozemsku nenabízí vejce z klecí žádný supermarket. Podobně negativní vztah má ke „klecím“ Rakousko. „Postupem času k tomu dospějme i u nás. Je to jen otázkou peněz,“ míní mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V Česku se chová zhruba 10,5 milionu slepic. Z toho v zemědělském výrobním sektoru 55 procent. Zbytek lidé chovají doma. Slepice z průmyslových chovů přitom „žijí“ z 97 % v nevyhovujících podmínkách.

V klecích jsou zavřené 24 hodin. A dožívají se maximálně 13 měsíců. Společnost pro zvíře, která se dlouhodobě zabývá problémy zvířat v zemědělských chovech, považuje za nejlepší způsob chovu slepic chov ekologický. Pozitivně se staví i k chovu v halách na podestýlce a k chovu volnému s výběhem. Nedostatky naopak vidí v chovu v kleci obohacené. „To je jen taková kulišárna. Slepice už mají k dispozici hnízdo, bidýlko, ale nemají žádný výběh. A to je špatně,“ tvrdí Michaličková z občanského sdružení Společnosti pro zvířata.

Odzvonit nezdokonaleným klecím by mělo v Česku v roce 2012. Alespoň tak to stanovuje směrnice Rady EU. „Víme o tlacích ze strany drůbežního průmyslu. Chtějí její platnost oddálit o deset let,“ varuje však Michaličková.

Co se dá vyčíst z vejce

první číslo je kód

0 vejce z ekologického chovu

1 vejce z volného výběhu

2 vejce z podestýlkového chovu

3 vejce z klecového chovu

písmena znamenají zemi původu

další číslo znamená místo

chovu/registr. číslo hospodářství

Ekologický chov

Slepice mají možnost výběhu (min. 2,5m2 na slepici),

mohou snášet vejce do hnízda,

jsou krmeny produkty z ekologického zemědělství

Volný chov

Slepice mají možnost výběhu (min. 2,5m2 na slepici),

mohou snášet vejce do hnízda

Podestýlka

Slepice jsou pouze v hale,

mohou snášet vejce do hnízda

Klecový chov

Slepice jsou v klecích,

na každou připadá pouze 550 cm2*,

hnízdo chybí

* U předchozích chovů jde o 12 slepic na m2 haly

Autor: