Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kužel u StB? Pro mě je to expert, hájí Červíček nového náměstka

Česko

  18:20
PRAHA - Hned první personální krok Martina Červíčka v roli policejního prezidenta budí vášně. Do role svého náměstka nový šéf policie vytáhl Tomáše Kužela, který v roce 1989 pracoval na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, oddělení, které řídila StB. „Je to odborník s jasnou představou, jak sbor ekonomicky stabilizovat,“ brání svůj výběr Červíček.

Martin Červíček foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN: Kužela jste si za náměstka vybral, nebo vám byl doporučen?
Sám jsem ho požádal o spolupráci. Jsem přesvědčený, že společně zvládneme udělat maximum, aby policie dokázala od ledna 2013 reagovat na nutné úspory a zajistit potřebnou bezpečnost občanů.

Kdo je Tomáš Kužel?

Tomáš Kužel

Tomáš Kužel se narodil 20. května 1965 v Praze. Vystudoval Ostravskou univerzitu, obor obchod a služby. K policii nastoupil v roce 1984 (začínal jako technik na federální správě Veřejné bezpečnosti). O pět let později působil na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, pod níž spadalo sledování lidí a řídila ji StB.

V éřa ministra vnitra Ivana Langera (ODS) byl náměstkem policejního prezidenta pro ekonomiku. Stál například za obnovou vozového parku policie či projektem obnovy služeben.

Po odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů se o něm spekulovalo jako o jeho nástupci. Na začátku roku 2010 se stal šéfem jihomoravské policie.

V srpnu 2012 si ho vybral šéf policie Martin Červíček za náměstka pro vnější službu.

LN: Není nešťastné začínat ve funkci krokem, který rozvíří emoce. Tedy dosazením na post náměstka plukovníka Kužela, který působil u IV. správy SNB a spadal přímo pod StB?
Plukovníka Kužela považuji za odborníka, se zkušenostmi s řízením policie na úrovni prezidia i krajského ředitelství. Ve vedení policie působil už za prezidenta Martinů a to považuji za velmi úspěšné období.

LN: Nevadí vám tedy ve vedení policie lidé s minulostí u StB? Sám ministr vnitra Jan Kubice toto dříve opakovaně kritizoval.
Pan Kužel má mimo jiné prověrku na stupeň tajné, lustrační osvědčení, takže absolutně nic nezpochybňuje jeho působení na pozici náměstka.

LN: A je to jen jeho případ? Nebo kdyby se objevil někdo s podobným škraloupem, klidně ho také povýšíte do vedení policie?
Známe se už delší dobu a chtěl jsem využít jeho zkušeností. Posuzuji takto pana plukovníka Kužela, nikoho jiného.

Více o výměně policejního prezidenta čtěte v pátečním vydání Lidových novin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!