Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kužel u StB? Pro mě je to expert, hájí Červíček nového náměstka

Česko

  18:20
PRAHA - Hned první personální krok Martina Červíčka v roli policejního prezidenta budí vášně. Do role svého náměstka nový šéf policie vytáhl Tomáše Kužela, který v roce 1989 pracoval na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, oddělení, které řídila StB. „Je to odborník s jasnou představou, jak sbor ekonomicky stabilizovat,“ brání svůj výběr Červíček.

Martin Červíček foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN: Kužela jste si za náměstka vybral, nebo vám byl doporučen?
Sám jsem ho požádal o spolupráci. Jsem přesvědčený, že společně zvládneme udělat maximum, aby policie dokázala od ledna 2013 reagovat na nutné úspory a zajistit potřebnou bezpečnost občanů.

Kdo je Tomáš Kužel?

Tomáš Kužel

Tomáš Kužel se narodil 20. května 1965 v Praze. Vystudoval Ostravskou univerzitu, obor obchod a služby. K policii nastoupil v roce 1984 (začínal jako technik na federální správě Veřejné bezpečnosti). O pět let později působil na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, pod níž spadalo sledování lidí a řídila ji StB.

V éřa ministra vnitra Ivana Langera (ODS) byl náměstkem policejního prezidenta pro ekonomiku. Stál například za obnovou vozového parku policie či projektem obnovy služeben.

Po odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů se o něm spekulovalo jako o jeho nástupci. Na začátku roku 2010 se stal šéfem jihomoravské policie.

V srpnu 2012 si ho vybral šéf policie Martin Červíček za náměstka pro vnější službu.

LN: Není nešťastné začínat ve funkci krokem, který rozvíří emoce. Tedy dosazením na post náměstka plukovníka Kužela, který působil u IV. správy SNB a spadal přímo pod StB?
Plukovníka Kužela považuji za odborníka, se zkušenostmi s řízením policie na úrovni prezidia i krajského ředitelství. Ve vedení policie působil už za prezidenta Martinů a to považuji za velmi úspěšné období.

LN: Nevadí vám tedy ve vedení policie lidé s minulostí u StB? Sám ministr vnitra Jan Kubice toto dříve opakovaně kritizoval.
Pan Kužel má mimo jiné prověrku na stupeň tajné, lustrační osvědčení, takže absolutně nic nezpochybňuje jeho působení na pozici náměstka.

LN: A je to jen jeho případ? Nebo kdyby se objevil někdo s podobným škraloupem, klidně ho také povýšíte do vedení policie?
Známe se už delší dobu a chtěl jsem využít jeho zkušeností. Posuzuji takto pana plukovníka Kužela, nikoho jiného.

Více o výměně policejního prezidenta čtěte v pátečním vydání Lidových novin.


Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..
Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
15 000 Kč/měsíc