1. března 2018 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebudeme přijímat uprchlíky podle evropských kvót, rozdělují Evropu, potvrdil Babiš

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Vláda Andreje Babiše (ANO) určitě nebude přijímat žádné uprchlíky na základě kvót EU. Ministerský předseda v demisi to ve čtvrtek prohlásil ve Sněmovně během interpelací. Žalobě Evropské komise na nedodržování kvót se chce bránit, má na to dva měsíce. V polovině března se chce sejít s předsedy sněmovních stran.

„Určitě nebudeme nikoho přijímat. Jsme principiálně proti, aby nám někdo diktoval, kdo v naší zemi má žít a pracovat. Kvóty rozdělují Evropu a jsou neefektivní,“ uvedl Babiš na dotaz poslance KSČM Jiřího Valenty.

Připomněl společný projekt zemí visegrádské skupiny, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, které nedávno přispěly do fondu na podporu řešení migrace v Africe, spravovaného Itálií. V minulosti také Česko v migrační krizi pomáhalo například vysláním policistů do Slovinska, Maďarska či Bulharska.

Žalobu, kterou Evropská komise podala na Českou republiku za odmítnutí podílet se na jednorázovém přebírání žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, označil Babiš za absurdní. „Považujeme za absurdní, že nás žaluje Evropská komise za věc, která je nesmyslná,“ uvedl.

Kvůli odmítání kvót je už od jara 2016 zablokována debata členských zemích o návrhu komise na reformu unijního azylového systému. Loni na podzim summit EU potvrdil zájem hledat konsenzuální řešení, o což se nyní pokouší bulharské předsednictví EU.

Evropská unie se nyní při řešení migrační krize soustřeďuje především na zlepšení ochrany vnějších hranic a rychlejší navracení těch, kdo na azyl v unii právo nemají. Součástí je také intenzivnější spolupráce se zeměmi původu migrantů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz