Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlužil 20 tisíc, ale v exekuci přišel o byt. Invalidy se zastal až Ústavní soud

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: © IlustraČeská pozice

BRNO Ústavní soud se zastal invalidního důchodce, který kvůli dluhu necelých 20 tisíc korun přišel o družstevní byt s tržní cenou 1,4 milionu korun. Muž tvrdil, že exekutor postupoval nesprávně, a proto jej žaloval o náhradu škody. Justice v původním řízení žalobě nevyhověla, nyní musí Okresní soud v Českých Budějovicích spor znovu projednat a zvážit, zda exekuce podílu v družstvu byla skutečně přiměřená vymáhané pohledávce.

"Ústavní soud má za to, že i exekuce se musí konat způsobem šetrným k tomu povinnému. Jinak samozřejmě obecně platí, že dluhy musí být spláceny, to platí všude na světě a platí to tak od nepaměti," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

Neobvyklý spor měl složitý průběh. První exekuci vyklizením bytu ve prospěch družstva nařídil okresní soud už v roce 2004. Provedením pověřil exekutora, který pak v roce 2005 vydal příkaz k náhradě nákladů, které se postupně vyšplhaly na 19 654 korun. Právě kvůli vymožení nákladů první exekuce nařídil exekutor srážky z invalidního důchodu.

Platby na účet nepřicházely

Česká správa sociálního zabezpečení začala srážky provádět v srpnu 2006, platby se však úředníkům z účtu exekutora vracely zpět, zřejmě kvůli špatnému variabilnímu symbolu, a dluh tedy trval. Poté, co muž znovu nabyl členství v bytovém družstvu, zaměřil se exekutor kvůli své pohledávce na družstevní byt.

Nijak si předtím neověřil, jaká je příčina toho, že mu nepřichází nařízené srážky z důchodu. Podle ústavních soudců to však byla jeho povinnost, podobné ověření totiž není časově ani finančně náročné, zvláště ve srovnání s následkem v podobě ztráty bytu.

Z důchodcova takzvaného vypořádacího podílu v bytovém družstvu, který měl zlomkovou hodnotu tržní ceny bytu, exekutor odečetl svou pohledávku a muž dostal jen zbývajících 17 704 korun. Kdyby přitom podíl převedl za tržní cenu na někoho jiného, mohl získat asi 1,4 milionu.

Dnešního vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu nezúčastnil.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!