Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. prosince 2005 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli Potterovi hrozí vězení

Billboard k filmu Harry Potter a ohnivý pohár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard k filmu Harry Potter a ohnivý pohár. | foto: AFP

PRAHA Kniha Harry Potter a princ dvojí krve, šestý díl série o čarodějnickém učni z Bradavic, ještě v Česku ani oficiálně nevyšla, a už se jí zabývá policie. Kvůli zveřejnění internetového odkazu na neoficiální překlad knihy je vyšetřován správce internetového serveru potterharry.net Martin Macek.

Pokud policie Mackovi prokáže, že porušil autorská práva spisovatelky Joanne K. Rowlingové nebo nakladatelství Albatros, hrozí mu až dva roky vězení. Macek se přitom hájí, že neudělal nic nezákonného. „Ve světě jsou takovéto fanouškovské překlady zcela běžné. Nikde se zatím nestalo, že by kvůli nim policie někoho vyslýchala,“ řekl včera LN Macek.

Jeho samotného policejní vyšetřování zaskočilo, ještě si ani nestačil najít advokáta. Tvrdí, že se jen ujal koordinace aktivit fanoušků Harryho Pottera. Knihu společně přeložila parta lidí, převážně dětí, na serveru potterharry.net byl pak na překlad umístěn odkaz.

„Ten překlad ani nebyl na našich stránkách. Dělali jsme to navíc s tichým souhlasem nakladatelství Albatros, a ani spisovatelka Rowlingová proti takovýmto aktivitám nic nemá. Nejhorší je, že to může dopadnout špatně. Děti, které knížku přeložily, mají strach, že u nich najednou zazvoní policisté,“ říká Martin Macek.

Policie začala jednat na základě reportáže
Nakladatelství Albatros přiznává, že v tomto případě žádné trestní oznámení nepodalo. „Obecně je stanovisko paní Rowlingové takové, že jí podobné aktivity nevadí, pokud není překlad veřejně přístupný a nikdo z něho nemá komerční prospěch,“ uvedl manažer vztahů s veřejností Albatrosu Martin Cvilink. „Samozřejmě ale podobné aktivity monitorujeme,“ dodal.

I policie tvrdí, že nejedná na základě trestního oznámení, ale kvůli reportáži, kterou o překladu knihy natočila televize Nova. „Šetříme to na základě poznatku, který nám předalo policejní prezidium. Zatím nebylo nikomu sděleno žádné obvinění, je zde ale podezření, že mohl být spáchán trestný čin porušování autorského práva,“ řekl LN mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Podle právníků však není pro spáchání trestného činu porušování autorského práva rozhodující, zda z něho měl pachatel prospěch. Přesto se například advokátka Dagmar Raupachová domnívá, že v tomto případě o trestný čin jít nemuselo.

„Jako obhájkyně bych viděla velký prostor dokázat, že nebyl spáchán trestný čin. Tím spíš, že se autorka knihy necítí těmito aktivitami poškozena a že šlo o fanouškovský překlad, který nesloužil komerčním účelům,“ řekla LN Raupachová.

Stejně jako v předchozích letech se i letos nakladatelství Albatros snaží knihu vydat těsně před vánočními svátky. Na volném trhu by se Harry Potter a princ dvojí krve měl objevit v jednotném termínu 19. prosince.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.