Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč policie stíhá úředníky vnitra? I kvůli mikrovlnce

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ AUDIT Dva bývalí manažeři Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra si vyslechli obvinění. Podle policie předražili veřejné zakázky o osm milionů korun. Z auditu, který má server Lidovky.cz k dispozici, vyplývá, že nakoupili například i mikrovlnnou troubu za 25 tisíc. A okatého rozhazování bylo víc.

Policisté se případem začali zabývat v září loňského roku na základě zjištění z forenzního auditu ministerstva vnitra. Policisté zveřejnili zatím jen kusé informace: muži jsou stíháni za porušování povinností při správě cizího majetku.

S pomocí auditu, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat, je možné rozklíčovat i jejich konkrétní provinění. Z dokumentu jednoznačně vyplývá, že v poptávkových řízeních na rekonstrukce ministerských budov úředníci  oslovovali stále stejný okruh firem. Většinu z nich přitom vlastnil jediný člověk – Vladimír Kubeš z Chotěboře.

Až tříletý trest

Trestní stíhání obou mužů je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí jednomu z manažerů až tříletý trest a druhému trest šest měsíců, zákaz činnosti nebo pokuta.

Konkrétně se jedná o čtyři případy předražení veřejných zakázek.

Cena dostavby a vybavení hotelu Vltava u Orlické přehrady měla být navýšena o více než 6 milionů korun. Celkem za rekonstrukci zaplatilo ministerstvo 28 milionů korun.

O téměř tři miliony korun měla vzrůst cena rekonstrukce Lovecké chaty na Tokáni v severních Čechách. Necelý milion korun utratilo vnitro zbytečně také za vybavení kuchyňky a kanceláří Zařízení služeb.

Luxusní vybavení, které není vidět

V případě dodávky interiéru Lovecké chaty na Tokáni byly osloveny firmy C. I. S., Trianony a VOK CZ. „Z předložené dokumentace není zřejmý důvod oslovení právě těchto tří společností. Ani jedna z nich nemá webové stránky. Všechny tři jsou propojeny s osobou Vladimíra Kubeše,“ upozornili ve zprávě auditoři.

Při pohledu na ceny se při zařizování muselo jednat o velmi nadstandardní vybavení, na webových stránkách chaty ale není luxusní vybavení znát.

Část auditu zabývající se zakázkami pro Vladimíra Kubeše

„Ačkoli jsou jednotlivé položky v zadávací dokumentaci specifikovány velmi obecně – např. mikrovlnka -, nabídli všichni uchazeči shodně některé položky v nadstandardní kvalitě. U mikrovlnky jde o cenu cca 25 000 korun,“ stojí v auditu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Gramatické chyby jako důkaz

V auditu se lze také dočíst, že výběrových řízení se účastnily často pouze společnosti Vladimíra Kubeše. V případě zakázky na vybavení kanceláří za 1,26 milionu nabídli uchazeči ceny s rozdílem přesně pět procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Cenové nabídky všech třech uchazečů obsahovaly několik stejných překlepů a gramatických chyb. Například: všechny tři nabídky uváděly ‚dvéřová skříňka‘ namísto ‚dveřová skříňka‘, jak je uvedeno v zadávací dokumentaci. Správně uvedly ‚koberec Volunteer‘ místo ‚koberec Volunter‘, jak bylo chybně uvedeno v zadávací dokumentaci,“ uvedli auditoři.

I o rekonstrukci kuchyňky Zařízení služeb usilovala trojice firem Vladimíra Kubeše. „Rozdíl nabídkových cen je přesně 8 procent.“ A to mezi první, druhou i třetí firmou.

Tahle zakázka vyšla vnitro na 357 tisíc korun bez DPH. Podle očitých svědků jde přitom opravdu pouze o miniaturní kuchyňku. Nanejvýš podezřelé okolnosti lze vystopovat i u dalších vyšetřovaných rekonstrukcí. A opět jde o detaily, například jako u zakázky v hotelu Vltava: „Lhůta pro podání nabídek byla 9. června 2010. Zveřejnění zakázky na oficiální informační stránce ke státním zakázkám došlo 2. července 2010, tedy po lhůtě.“

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!