8. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč policie stíhá úředníky vnitra? I kvůli mikrovlnce

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ AUDIT Dva bývalí manažeři Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra si vyslechli obvinění. Podle policie předražili veřejné zakázky o osm milionů korun. Z auditu, který má server Lidovky.cz k dispozici, vyplývá, že nakoupili například i mikrovlnnou troubu za 25 tisíc. A okatého rozhazování bylo víc.

Policisté se případem začali zabývat v září loňského roku na základě zjištění z forenzního auditu ministerstva vnitra. Policisté zveřejnili zatím jen kusé informace: muži jsou stíháni za porušování povinností při správě cizího majetku.

S pomocí auditu, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat, je možné rozklíčovat i jejich konkrétní provinění. Z dokumentu jednoznačně vyplývá, že v poptávkových řízeních na rekonstrukce ministerských budov úředníci  oslovovali stále stejný okruh firem. Většinu z nich přitom vlastnil jediný člověk – Vladimír Kubeš z Chotěboře.

Až tříletý trest

Trestní stíhání obou mužů je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí jednomu z manažerů až tříletý trest a druhému trest šest měsíců, zákaz činnosti nebo pokuta.

Konkrétně se jedná o čtyři případy předražení veřejných zakázek.

Cena dostavby a vybavení hotelu Vltava u Orlické přehrady měla být navýšena o více než 6 milionů korun. Celkem za rekonstrukci zaplatilo ministerstvo 28 milionů korun.

O téměř tři miliony korun měla vzrůst cena rekonstrukce Lovecké chaty na Tokáni v severních Čechách. Necelý milion korun utratilo vnitro zbytečně také za vybavení kuchyňky a kanceláří Zařízení služeb.

Luxusní vybavení, které není vidět

V případě dodávky interiéru Lovecké chaty na Tokáni byly osloveny firmy C. I. S., Trianony a VOK CZ. „Z předložené dokumentace není zřejmý důvod oslovení právě těchto tří společností. Ani jedna z nich nemá webové stránky. Všechny tři jsou propojeny s osobou Vladimíra Kubeše,“ upozornili ve zprávě auditoři.

Při pohledu na ceny se při zařizování muselo jednat o velmi nadstandardní vybavení, na webových stránkách chaty ale není luxusní vybavení znát.

Část auditu zabývající se zakázkami pro Vladimíra Kubeše

„Ačkoli jsou jednotlivé položky v zadávací dokumentaci specifikovány velmi obecně – např. mikrovlnka -, nabídli všichni uchazeči shodně některé položky v nadstandardní kvalitě. U mikrovlnky jde o cenu cca 25 000 korun,“ stojí v auditu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Gramatické chyby jako důkaz

V auditu se lze také dočíst, že výběrových řízení se účastnily často pouze společnosti Vladimíra Kubeše. V případě zakázky na vybavení kanceláří za 1,26 milionu nabídli uchazeči ceny s rozdílem přesně pět procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Cenové nabídky všech třech uchazečů obsahovaly několik stejných překlepů a gramatických chyb. Například: všechny tři nabídky uváděly ‚dvéřová skříňka‘ namísto ‚dveřová skříňka‘, jak je uvedeno v zadávací dokumentaci. Správně uvedly ‚koberec Volunteer‘ místo ‚koberec Volunter‘, jak bylo chybně uvedeno v zadávací dokumentaci,“ uvedli auditoři.

I o rekonstrukci kuchyňky Zařízení služeb usilovala trojice firem Vladimíra Kubeše. „Rozdíl nabídkových cen je přesně 8 procent.“ A to mezi první, druhou i třetí firmou.

Tahle zakázka vyšla vnitro na 357 tisíc korun bez DPH. Podle očitých svědků jde přitom opravdu pouze o miniaturní kuchyňku. Nanejvýš podezřelé okolnosti lze vystopovat i u dalších vyšetřovaných rekonstrukcí. A opět jde o detaily, například jako u zakázky v hotelu Vltava: „Lhůta pro podání nabídek byla 9. června 2010. Zveřejnění zakázky na oficiální informační stránce ke státním zakázkám došlo 2. července 2010, tedy po lhůtě.“

mevMartin Nevyhoštěný, rakRadek Kedroň

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!