Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr opět trápí energetiky. Bez elektřiny zůstává přes 20 tisíc domácností, ráno přibyly další poruchy

Pracovník energetické společnosti opravuje zpřetrhané vedení v Myšenci na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník energetické společnosti opravuje zpřetrhané vedení v Myšenci na... | foto: ČTK

PRAHA Kvůli vichřici zůstává v Česku bez elektřiny zhruba 20 000 odběrných míst. Kalamitní stav vyhlášený distribuční firmou E.ON trvá už jen v Jihočeském kraji, ČEZ kalamitní stav v části pěti dalších krajů odvolal k 15:00. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ČEZ Soni Holingerové a mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové. Obě firmy očekávají, že většinu míst připojí do sítě do úterního večera.

V pondělí byly dodávky přerušeny i pro víc než 300 000 míst, v úterý dopoledne bylo bez proudu přes 40 000 domácností. Kalamitní stav ještě v úterý odpoledne platil v některých okresech Plzeňského, Libereckého, Středočeského a Královéhradeckého kraje a na Havlíčkobrodsku na Vysočině. „K 15:00 ČEZ Distribuce odvolává kalamitní stav ve všech zbývajících krajích a okresech,“ uvedla Holingerová.

Ve stejnou dobu ČEZ evidoval osm desítek poruch na vedení vysokého napětí a 12 900 odběrných míst bez dodávek. Ještě k 10:00 mluvčí uváděla 129 poruch a přes 23 000 domácností bez elektřiny. Podle Holingerové energetici pondělní poruchy odstranili, nové jsou z úterního dne a vznikají pravděpodobně tím, že na vedení padají stromy a větve nalomené pondělním větrem.

„Předpokládáme, že většinu odběrných míst připojíme zpět k distribuční soustavě během dnešního (úterního) odpoledne či večera,“ uvedla mluvčí. Očekává nicméně, že v úterý večer a ve středu se ještě objeví nové poruchy třeba v chatových osadách nebo u jednotlivých domů. „Škody v současné době sčítáme, předběžný odhad škod na distribučním zařízení je 25 milionů korun,“ doplnila.

Pracovník energetické společnosti opravuje větrem zpřetrhané vedení.
Silný vítr poškodil stožár vysokého napětí poblíž Lutína na Olomoucku. V kraji...

E.ON dopoledne odvolal kalamitní stav v Jihomoravském kraji a v poledne ve své distribuční části Kraje Vysočina. „Vyhlášený kalamitní stav Jihočeského kraje zůstává v platnosti,“ uvedla Herodesová kolem 14:00. Firma během úterka snížila počet domácností bez elektřiny z 19 000 zatím na 7000.

Na jižní Moravě měl E.ON bez dodávek 1400 míst na Blanensku a v oblasti Brno-venkov. Na Vysočině to bylo 380 míst na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku, 600 domácností bez elektřiny firma eviduje ve Zlínském kraji. Na jihu Čech má E.ON podle mluvčí bez proudu 4400 míst a řadu poruch k odstranění. „V několika případech se jedná o těžce přístupný terén,“ doplnila Herodesová. Většina poruch by podle ní měla být odstraněna do večera.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů v úterý večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...