Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči měli v pondělí kvůli větru 5018 zásahů, což je třicetinásobně víc než průměr

Hasiči odstraňují ze silnice stromy, které spadly následkem orkánu Sabine. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odstraňují ze silnice stromy, které spadly následkem orkánu Sabine. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Hasiči měli v pondělí kvůli silnému větru 5018 výjezdů, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. Takzvaných technických zásahů bývá průměrně 162 za celý den. Nejhorší situace byla ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze, v průběhu dne se přidával Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj, sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Hasiči budou v odstraňování následků silného větru pokračovat i v úterý. Od půlnoci do 7:00 vyjeli k 223 technickým zásahům, nejčastěji ve středních Čechách. Foukat má v ČR i v úterý, ale vítr už nemá být tak silný.

Škody způsobené vichřicí, jež zasáhla Česko, dosáhly stovek milionů korun. Pojišťovny první náhrady vyplatily. Poškozeny jsou hlavně střechy.

„Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví, ať už na komunikace, železnici, auta, domy nebo dráty elektrického vedení, také spolupracovali s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňování billboardy, cedule nebo poutače,“ uvedla mluvčí.

Hasiči na Táborsku zasahovali zejména u popadaných stromů a poškozených střech.
Hasiči odstraňují ze silnice strom, který na vozovku spadl a zablokoval ji.

Operátoři na tísňových linkách 150 a 112 přijali v pondělí 13.000 hovorů. Největší nápor zaznamenali mezi 13:00 a 14:00. Během hodiny odbavili 1900 volání a mezi 13:00 a 16:00 hodinou pak také hasiči nejčastěji vyjížděli. Večer se situace podle mluvčí postupně uklidňovala.

Na likvidaci pondělích událostí se podílelo 6557 hasičských jednotek, více než polovina byly jednotky dobrovolných hasičů.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...