17. ledna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolek bojuje o psí cvičiště, dostal z něj výpověď. Vadilo radnímu, který tam má dům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Kynologická organizace v Újezdu nad Lesy má zhruba 30 členů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kynologická organizace v Újezdu nad Lesy má zhruba 30 členů. | foto: ZKO Újezd nad Lesy

ÚJEZD NAD LESY / PRAHA S napětím tuto středu ráno vyrazili k jednomu z obvodních pražských soudů kynologové z Újezdu nad Lesy. Soudí se totiž se svou radnicí, která jim dala výpověď z klíčové části areálu jejich cvičiště pro psy. Pejskaři se se svou radou nedohodli na tom, jak upravit provoz. Na hluk si stěžoval především jeden z radních, jenž bydlí poblíž.

Areál Základní kynologické organizace v Újezdu nad Lesy (ZKO) leží v jihovýchodním cípu této okrajové pražské části. Funguje od roku 1985, kdy ho tehdejší příznivci psů vyklidili od skládky a na oplátku ho od tehdejší samosprávy dostali do nájmu. Loni na jaře však dostali od Městské části Praha 21 výpověď, jelikož radnici odmítli podepsat dodatek smlouvy o nových pravidlech provozu.

„Přiznám se, že jsme nad tím moc neuvažovali. Byla by to pro nás byla velice těžká situace, asi bychom museli řešit náhradní prostor a vybudovat nové cvičiště se zázemím někde jinde,“ odpovídá serveru Lidovky.cz jednatelka spolku Jarmila Kotková na otázku, jak by se ZKO srovnala s výpovědí. Zda je platná, rozhoduje Obvodní soud pro Prahu 9 tuto středu.

Roky bezproblémový provoz se začal komplikovat na přelomu let 2015 a 2016. Proti kynologům se postavil jeden z radních Prahy 21 Jaroslav Jeníček. Jeho dům stojí zhruba padesát metrů vzdušnou čarou od cvičiště. Po chuti mu není štěkot psů, střelba instruktorů při výcviku policejních psů a hlasité povely cvičitelů. Postoj radního dodal váhu dalším dvěma rodinám, k nimž se hluk šířil přes zdejší rybník a které v minulosti vznesly pár stížností.

Předloni se stalo z cvičiště politikum, jímž se začala radnice zabývat. Na podzim 2016 se představitelé ZKO sešli u kulatého stolu se zástupci obvodu v čele s Jeníčkem a starostkou Karlou Jakob Čechovou. „Máme jediný zájem na tom, aby provoz na cvičišti probíhal podle nějakých pravidel, která budou přijatelná pro všechny strany. Není zájem zavírat cvičiště,“ formuloval tehdy Jeníček postoj radnice, že její snahou je dohodnout se s kynology na vymahatelném provozním řádu.

‚Snažili jsme se hledat kompromisy‘

Pejskaři podle svých slov vynaložili velký objem energie na to, aby vyšli radnici včetně Jeníčka vstříc. V areálu už se organizovaně cvičí pouhé dva dny v týdnu, provoz se omezil o víkendu a kynologové oficiálními pokyny instruovali všechny své členy i zájemce z řad veřejnosti, že ke cvičišti nemají najíždět ulicí, v níž bydlí radní Jeníček. Stejně tak výslovně zakázali, aby v této ulici venčili psy.

„My jsme se snažili hledat kompromisy v omezení našeho provozu, ale město nebylo s ničím spokojené,“ vysvětlila jednatelka spolku Kotková. Vedení obvodu jim po prvním jednání přislíbilo další kulatý stůl, kde měly obě strany definitivně doladit úpravu chodu cvičiště. Jenže radnice nakonec žádnou schůzi nesvolala, místo toho spolku rovnou předložila k podpisu dodatek smlouvy.

Kynologové by se měli ze cvičiště stáhnout letos v březnu.
Psí cvičiště v Újezdu nad Lesy funguje od roku 1985.

„Dodatek obsahoval opravdu značné omezení provozu, na tři dny a jakékoliv akce by museli být schváleny úřadem. Oni dobře věděli, že pokud nás takhle omezí, tak nevyděláme na provoz,“ vysvětlila Kotková, proč ZKO se třemi desítkami členů dodatek podepsat nemohl. Rada následně v březnu 2017 rozhodla o výpovědi. Kynologové reagovali žalobou. Pokud jim ale soud ve středu nevyhoví,v půli března se musí z místa klidit.

Šest stížností za 30 let

Ačkoliv větší část areálu mají pejskaři k užívání od soukromníka, na pozemcích města leží klíčový kus cvičiště. Jednak zahrnuje překážky pro výcvik, druhak na nich stojí klubovna, kde má ZKO zázemí. „Už nemůžeme brát členy, protože je nezodpovědné, když nevíme, jestli skončíme, nebo neskončíme, tak teď členy vůbec nebereme,“ popisuje serveru Lidovky.cz stav ZKO od loňské výpovědi hlavní cvičitelka Vlaďka Králová. 

Režim kynologů v Újezdu nad Lesy

Většinu dní v týdnu probíhají v areálu ZKO v Újezdu nad Lesy individuální výcviky. V praxi to znamená, že se v průběhu dne na místě vystřídá pět psů.
Organizovaná cvičení pro členy ZKO jsou ve středu od 17 do 20 a čtvrtek od 12 do 20, ale čtvrtek se drží jen jednou měsíčně.
Kurzy pro veřejnost, tedy nečleny ZKO, probíhají v sobotu od 9 do 16 hodin. Zpravidla se během soboty na místě protočí deset psů.
Zhruba šestkrát do roka se pak na cvičišti koná akce, na níž se najednou sejde více než dvacet psů.
ZKO v Újezdu nad Lesy má zhruba 30 členů, roční příspěvek je 800 korun. Roční nájem pak dosud Městské části Praha 21 platily ve výši 6 800 korun.

Kynologové mají podporu části zastupitelů z opozice. Zastupitel Petr Duchek například považuje cvičiště za důležitou součást obvodu. „Jde o organizaci, která má letitou tradici a díky ní se o Újezdu nad Lesy ví hodně daleko i za jeho hranicemi. Navíc je činnost ZKO nesmírně důležitá i z toho důvodu, že vychovává psy, se kterými po výcviku nejsou problém,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

„Jde o nekoncepční rozhodnutí a v něm převládá osobní zájem radního Jeníčka, který si pořídil dům v blízkosti cvičiště. Tedy dávno po jeho letité existenci. A teď se pan radní diví, že mu ‚ pod okny‘ někdy štěkají psi?,“ kritizuje výpověď Duchek. Upozorňuje, že cvičiště zdaleka nevadí výrazné skupině místních obyvatel. Od roku 1989 obdržel úřad šest oficiálních stížností na hluk.

Server Lidovky.cz požádal o stanovisko k výpovědi ZKO radnici. Starostka Karla Jakob Čechová měla otázky k dispozici od 3. ledna. Navzdory urgencím sms zprávami, hovory s jejím sekretariátem či přímo s ní na otázky neodpověděla. Podobně Lidovky.cz nepochodily ani u radního Jeníčka. Mail nechal bez reakce, telefonicky se s ním nebylo možné spojit a když se autor textu dovolal do jeho ordinace, radní je v civilu lékař, vzkázal, že nechce být rušen.

  • 9Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky