• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Labouristům stačí druhé i třetí místo

Česko

Bez jasného vítěze zřejmě skončí britské volby. Navíc se možná mimořádně silně projeví deformace vznikající volebním systémem.

LONDÝN/PRAHA Nezvykle vyrovnané preference, vidina parlamentu bez jasné většiny a neobvyklé množství nerozhodnutých voličů. Předpovědi, které provázejí nadcházející parlamentní volby v Británii, dělají těžkou hlavu oběma tradičním velkým stranám - tedy labouristům i konzervativcům. Těm prvním ovšem i svítá naděje, že jim tyto okolnosti mohou být k užitku.

Dolní sněmovna se volí většinovým systémem, a to pouze v jednom kole. Princip „prvního v cíli“ (v anglické verzi „first past the post“) tak může zajistit nadpoloviční většinu, a tedy pohodlné vládnutí i té straně, která dostane jen o pár procent hlasů víc. To byl ostatně případ labouristů v minulých volbách konaných v roce 2005. Konzervativce porazili jen o tři procentní body (36,1 ku 33,2 %), ale v křeslech měli jasnou převahu (349 ku 210). Volební matematika jim však nyní může hrát do karet ještě víc. Labouristé totiž mají zároveň výhodně rozmístěné voličstvo - a štěstěně během 13 let u moci dopomohli i úpravou volebních obvodů. Sečteno a podtrženo: letos můžou mít nejvíc křesel, i když skončí na druhém, či dokonce třetím místě. Ostatně o tom svědčí i včerejší průměr z nejnovějších průzkumů převedený na křesla (viz tabulka).

Jenže ani labouristé nemůžou jásat. I kdyby jim volební matematika zajistila vítězství, jen těžko mohou pomýšlet na nadpoloviční většinu potřebnou ke klidnému vládnutí - a stejně tak zřejmě ani žádná ze zbylých dvou velkých stran. To se týká především konzervativců, u liberálních demokratů -věčného „třetího vzadu“ - to nepřipadá v úvahu vůbec.

Británii tak může čekat neobvyklá situace, tedy koaliční vláda, anebo přinejmenším nutnost parlamentní podpory některou z dalších stran.

Pro Browna sužovaného „aférou Bigotgate“ to je dobrá i špatná zpráva. Tou dobrou je, že liberální demokraté by spíše podpořili jeho labouristy. Tou špatnou ovšem je, že svoji podporu podmiňují tím, že by se Brown odporoučel.

Týden do voleb ale ještě může přinést lecjaká překvapení. Jiný průzkum citovaný včera agenturou Reuters totiž ukázal na to, že téměř polovina voličů v klíčových obvodech stále ještě není pevně rozhodnutá...

***

Hlasy a křesla

Průměr z průzkumů, který dává

dohromady BBC, ukazuje na

specifičnost britského volebního

systému. Procenta znamenají

odevzdané hlasy.

Konzervativci 34 % 255 křesel

Labouristé 29 % 283 křesel

Lib. dem. 28% 83 křesel

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás