Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Koval nemá morální kredit pro výkon veřejných funkcí, zhodnotil soud žádost o úplatek

Česko

  5:00
PRAHA - Když dostal láhev alkoholu, vylekal se, zdali to není úplatek a nahlásil to své nadřízené. A pak si s výmluvou, že získal malé prémie, o jeden rovnou řekl. Tak popsal soud korupční jednání Vladislava Kovala, exředitele odboru na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten za přímou žádost o peníze dostal výchovný trest - podmínku na tři roky.

Koval u soudu uvedl, že chtěl naopak korupční jednání sám odhalit, a proto jednateli firmy, jež pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce, zkusil navrhnout poskytnutí úplatku. foto: Yan ReneltMAFRA

  • Koval nastoupil na ministerstvo pro místní rozvoj v únoru 2014. Nejprve pracoval jako referent, poté se přesunul na pozici ředitele odboru hospodářských služeb.
  • V roli úředníka to pro něj tehdy byla vůbec první zkušenost. Dříve totiž pracoval jako učitel nebo manažer splátkového prodeje.
  • K politice přišel Koval jako hlavní manažer politického hnutí ANO a v roce 2013. Hnutí ANO, v jehož dresu působil, ho po obvinění ihned vyloučilo. Koval také rezignoval na své zastupitelské funkce.
Vladislav Koval (ANO) si podle detektivů řekl o úplatek.

Za prokázanou žádost o úplatek mu hrozilo až desetileté vězení, státní zástupce u Vladislava Kovala navrhoval trest až čtyři roky nepodmíněně. Koval si totiž coby šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl o úplatek.

Toto jednání u soudu sice nepopřel, představil ale zásadně jinou interpretaci: prý cíleně testoval, jestli zástupce dané firmy na korupční nabídku přistoupí. Jenže z rozsudku, který má server Lidovky.cz k dispozici, vyplývá, že trestní senát v čele se soudkyní Vlastou Langhamerovou měl jednoznačně za prokázané, že se jednalo o korupci.

Je to jen zástěrka

Ostatně na osmnácti stránkách to zopakoval hned několikrát. „Obhajoba v podobě šetření korupčního rizika je pouhou zástěrkou, za kterou se obžalovaný snažil skrýt svůj úmysl žádat a také obdržet úplatek, případně úplatky,“ stojí například v rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1.

Ten se s Kovalem a jeho obhajobou vypořádal poměrně rychle, protože smetl prakticky všechny jeho argumenty. „Je zřejmé, že se nejednalo o žádnou zkoušku, ale jednoznačnou a nezpochybnitelnou žádost obžalovaného o úplatek,“ stojí v rozsudku. Zvolená obhajoba, tedy že Koval chtěl jen otestovat korupční riziko, nemohla obstát. „Pokud uváděl, že se jednalo o nerozvážné rozhodnutí, tak obžalovaný nebyl v předmětné době nezkušená osoba nízkého věku, u které by snad takovéto impulsivní, byť zcela nesprávné, rozhodnutí mohlo být pochopitelné,“ napsala soudkyně.

Na prémiích jsem dostal jen tři tisíce, zdůvodnil žádost o úplatek exředitel Koval

Podle obžaloby, o které informoval server Lidovky.cz, se Koval sešel s jednatelem firmy Protum Servis Jaroslavem Tůmou v restauraci Mincovna na Staroměstském náměstí. Tam po něm žádal úplatky v neznámé výši. O dva dny později ještě společnosti nabídl půlmilionovou zakázku, opět za část peněz stranou.

V osmnáctistránkovém rozhodnutí se ještě objevila jedna úsměvná epizoda. Totiž: Koval se už jednou korupce zalekl, to když mu byla nabídnuta lahev alkoholu.

U soudu zaznělo, že ministerstvo je vybaveno nejen specializovaným útvarem na šetření korupčního jednání, ale má stanoven i interní protikorupční program, se kterým byl Koval seznámen. V něm je mimo jiné uveden podrobný postup, jak v případě podezření na korupci jednat.

Lahev alkoholu jako úplatek

A s tím byl podle soudkyně Langhamerové Koval plně seznámen. „Svědkyně uvedla, že ji v minulosti informoval o tom, že mu byla nabídnuta láhev alkoholu v hodnotě zhruba 2500 korun a žádal ji, jak ve věci postupovat,“ cituje soudkyně na patnácté straně rozsudku slova Kovalovy nadřízené.

  • „Z provedeného dokazování tedy vyplynulo, že obžalovaný žádal úplatek, když tento trestný čin je dokonán již tím, že pachatel úplatek žádá, přičemž je při této právní kvalifikaci zcela nerozhodné, zda z tohoto podnětu úplatek byl poskytnut či slíben. Současně žádost o úplatek nemusí být výslovná, ale postačuje projev, z něhož je nepochybné, že pachatel navozuje situaci, aby mu byl úplatek nabídnut.“

Koval se totiž mimo jiné bránil také tím, že se o podezření na korupci bál jednat s lidmi z ministerstva. „Jeví se to jako čistě účelové,“ uvedla k tomu soudkyně, podle které totiž vůbec nezaznělo, jak chtěl Koval danou firmu z případného uplácení usvědčit. Neučinil prý žádná opatření, aby své podezření mohl následně prokázat. A to nehledě na to, že při údajné nespokojenosti s firmou měl coby ředitel odboru řešit tuto situaci s ostatními zaměstnanci.

Trest pro Kovala

  • Trest odnětí svobody na tři roky, který se podmíněně odkládá na zkušební dobu pěti let.
  • Trest zákazu činnosti ve výkonu vedoucích funkcí ve veřejné správě na dobu pěti let.
  • Peněžitý trest, který soud stanovil ve 100 denních sazbách ve výši 300 korun, celkem tedy 30 tisíc korun. Pokud částku nesloží, odsedí si ve vězení dva měsíc navíc.

A přestože soudkyně v rozsudku několikrát zopakovala, že Koval v žádosti o úplatek jednal úmyslně, odešel nakonec „jen“ s výchovným trestem: tříletou podmínkou, peněžitým trestem a zákazem činnosti ve veřejných funkcích (viz box Tresty pro Kovala).

„Obžalovaný se jednání dopustil v souvislosti s výkonem veřejném funkce, pročež je zřejmé, že nesplňuje morální kredit pro tento výkon, a je tedy třeba zamezit mu v pokušení,“ uvedla závěrem soudkyně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!