22. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na prémiích jsem dostal jen tři tisíce, zdůvodnil žádost o úplatek exředitel Koval

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 4Diskuse
Vladislav Koval (ANO) si podle detektivů řekl o úplatek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladislav Koval (ANO) si podle detektivů řekl o úplatek. | foto: Ostrava-jih, www.ovajih.ostrava.cz

PRAHA Schůzka v luxusní restauraci na pražském Staroměstském náměstí i kontrola telefonů kvůli nahrávání. Obžaloba exúředníka ministerstva pro místní rozvoj Vladislava Kovala (dříve ANO), který si měl dle detektivů říct o úplatek, připomíná scénář z detektivního filmu. Obsahuje ale i prvky komedie: o peníze si prý řekl kvůli tomu, že na prémiích inkasoval jen tři tisíce korun.

 • Bývalý ředitel odboru hospodářských služeb ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval čelí obžalobě z přijetí úplatku. 
 • Hrozí mu deset let vězení či propadnutí majetku
 • Hnutí ANO, v jehož dresu Koval dříve působil, ho po obvinění ihned vyloučilo
 • Koval také rezignoval na své dvě zastupitelské funkce.
 • „Je to pro mě velice nepříjemné, v životě jsem v takové situaci nebyl,“ okomentoval Vladislav Koval situaci pro Aktuálně.cz krátce poté, co ho policie obvinila z přijetí úplatku. 

Koval nastoupil na ministerstvo pro místní rozvoj v únoru 2014 a na pozici úředníka to pro něj byla první zkušenost. Dříve totiž pracoval jako učitel či manažer splátkového prodeje. Blíže k politice se dostal v roce 2013 jako hlavní manažer politického hnutí ANO. O rok později získal na rezortu pro místní rozvoj místo referenta a poté byl jmenován dokonce ředitelem odboru hospodářských služeb.

A přestože Koval nastoupil na ministerstvo teprve v únoru 2014, stihl se - alespoň podle obžaloby - ihned rozkoukat. „Od obviněného vzešel podnět k poskytnutí úplatku, přičemž lze bez pochybností dovozovat, že jednal s cílem získat úplatek či úplatky v podobě jednorázového či opakovaného plnění, na které neměl nárok,“ napsal státní zástupce Jan Lelek do obžaloby, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Hned v říjnu loňského roku totiž Koval kontaktoval jednatele společnosti, která s ministerstvem dlouhodobě spolupracovala, s nabídkou společného piva. „Dne 22. října v době kolem 16:15 hodin, v úmyslu získat pro sebe neoprávněnou výhodu (...) žádal úplatky v nespecifikované výši, a to v podobě podílů z peněžních prostředků plynoucích ze zakázek společnosti,“ popsal státní zástupce schůzku v luxusní restauraci Mincovna na Staroměstském náměstí.

Odměny pro Kovala

Koval uzavřel s ministerstvem pracovní smlouvu 3. února 2014 na pozici referenta. Dne 27. února byl s účinností od 1. března jmenován do funkce ředitele odboru hospodářských služeb.

Koval získal podle obžaloby v roce 2014 na odměnách celkem 76 tisíc korun.

 • únor - částka 7 tisíc
 • červen - částka 32 tisíc
 • srpen - částka 7 tisíc
 • listopad - částka 30 tisíc

Na schůzku dorazil jako první jednatel oslovené společnosti. „Vzápětí mu obviněný nabídl tykání a požádal jej poté o předložení telefonu za účelem ověření, zda obviněného nenahrává,“ stojí v obžalobě. „V tu chvíli si (jednatel) uvědomil, že na tu schůzku neměl chodit.“

A chvíli na to si Koval řekl o úplatek, který zdůvodnil následovně: „Na ministerstvu dostávali prémie, on ale dostal jen 3 tisíce a ostatní přitom dostali i třikrát více,“ řekl podle detektivů Koval na schůzce s tím, že je „zvyklý na jiný příjem“. Konkrétní částku pak nechal na uvážení jednatele, kterého tříhodinová schůzka přišla ještě na 900 korun. Tolik stála útrata v restauraci.

O dva dny později pak Koval společnosti nabídl ještě půlmilionovou zakázku na výměnu protipožárních dveří v rezortní ubytovně. Tu administroval právě jeho odbor a společnost by ji získala za předpokladu, že mu část peněz odvede.

Ministryně mu zrušila dovolenou

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj a Andrej Babiš v pozadí

Ani jednu nabídku ale jednatel firmy nepřijal a poté, co vše nahlásil pracovníkům ministerstva, se věci daly do pohybu: hned další den, tedy 25. října, podala šéfka rezortu Karla Šlechtová prostřednictvím e-mailu na Kovala trestní oznámení. Státní zástupce navíc povolil sledování osob i odposlechy a zajištěna byla také e-mailová komunikace.

A podezření o tom, že se něco děje, dostal i Koval. Hned dopoledne volal jednateli společnosti s dotazem, co se to děje. „Ptal se ho, zda ví, proč mu ministryně zrušila dovolenou a proč si ho zve do kanceláře. Z tohoto telefonátu byl (jednatel) velmi překvapený, o oznámení jednání však nic neřekl,“ napsal státní zástupce do obžaloby. Teprve až 10. listopadu se Koval s jednatelem společnosti sešel znovu. „Mimo jiné mu sdělil, aby na jejich předchozí domluvu zapomněl, že na tyto praktiky není stavěný.“  Hnutí ANO Kovala bezprostředně po jeho obvinění vyloučilo.

Žádost o úplatek? Jen test korupčních rizik

Koval se už od začátku brání tím, že žádost o úplatek byl jen protikorupční test. Jednoduše řečeno: zdali oslovená firma na korupci přistoupí, či nikoli. O tento argument se ostatně opírá i jeho stížnost proti zahájení trestního stíhání. Podle obžaloby se pak snažil svoji konstrukci podpořit. Jak totiž vypověděl bezpečnostní ředitel resortu, „na podzim roku 2014 měl s obviněným nějaké jednání, na kterém mimo jiné přišla řeč na to, že by chtěl otestovat reakci na korupční nabídku. Na to obviněnému sdělil, že to je nesmysl a dále se o to nestaral,“ stojí v obžalobě.

Co ještě stojí v obžalobě

 • „Z provedených důkazů je tedy zřejmé a státní zástupce má za to, že obviněný jednání naplnil všechny znaky skutkové podstaty zločinu přijetí úplatku, neboť coby ředitel odboru ministerstva žádal o úplatek v nespecifikované výši v podobě podílů z peněžních prostředků ze zakázek obchodní společnosti, které tato společnost pro ministerstvo vykonávala či jí budou v budoucnu zadány a dále žádal o úplatek v nespecifikované výši za to, že zmíněná společnosti získá zakázku na výměnu protipožárních dveří v ubytovně ministerstva, přičemž tak činil coby úřední osoba.“

Toto tvrzení ale nemá podle státního zástupce možnost obstát. Kovalovo sdělení některým úředníkům, že se snažil testovat korupční rizika, totiž považuje za účelové. „Pokud by hodlal prověřit společnost, pak by se - logicky - nechoval oním podezíravým způsobem,“ napsal státní zástupce a odkázal opět na to, že Koval na schůzce kontroloval mobilní telefon jednatele společnosti. 

„Lze důvodně předpokládat, že obviněný mohl uvedený záměr sdělit bezpečnostnímu řediteli ministerstva s cílem využít této skutečnosti coby svoji obhajobu pro případ, že by jeho žádost o úplatek vyšla najevo. Tomu nasvědčuje i to, že obviněný o tomto záměru neinformoval nikoho ze svých spolupracovníků a - a to především - své nadřízené,“ napsal v závěru obžaloby státní zástupce.

Policejní zásah na MMR z letošního roku

 • 4Diskuse
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz