Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Langer vypovídal v procesu se Železným

Česko

  12:57
PRAHA - Několik dní poté, co si Vladimír Železný vyslechl verdikt kvůli krácení daní, dnes řešil pražský městský soud další kauzu, v níž figuruje jeho jméno. V procesu s europoslancem a bývalým ředitelem TV Nova, který se týká údajného pokusu o poškozování věřitele, vypovídal ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer čeká coby svědek na chodbě pražského městského soudu. foto: ČTK

Langer byl v roce 1999 předsedou sněmovní mediální komise, která tehdy v jednohlasně přijatém usnesení vyzvala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby "zabránila nevratným krokům v rámci současných majetkových poměrů" v CET 21 vlastnící licenci pro Novu.

Langer dnes po svém vystoupení u soudu řekl, že usnesení bylo přáním některých členů rady zabránit navýšení jmění CET 21. On sám však míní, že to bylo správné. "Od té doby uplynulo spoustu let a jsem přesvědčen, že navýšení základního jmění bylo správný krok, který měl posílit televizi Nova," uvedl.

Podle něj bylo velmi nezvyklé, že firma, jejíž obrat se pohyboval v řádu miliard korun, měla základní jmění jen 200.000 korun. Langer v září 1999 usnesení komise podpořil a soudu dnes řekl, že tak chtěl získat více času na prostudování okolností kolem navyšování základního jmění, s nímž jinak souhlasil.

Mezi obžalovanými je i Rozehnal
Železný se podle obžaloby dopustil poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises (CME), právě snahou zbavit se svého podílu ve společnosti CET 21. Podle soudu v červenci 1999 převáděl svůj šedesátiprocentní podíl na společnost MEF Media, za kterou stál současný menšinový spolumajitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Na podzim 1999 se pak Železný pokusil převést svůj podíl prostřednictvím navýšení základního jmění CET 21 z 200.000 na 10,2 milionu korun na dvě nové společnosti - MEF Media a Edikon, který přitom na podzim po jistou dobu většinově vlastnil; původními polovičními majiteli Edikonu byl Železného právník Aleš Rozehnal, který je zároveň dalším obžalovaným v této kauze, a jedna z členek vedení Novy Libuše Šmuclerová.

O Edikonu Železný, jeho právníci i Šmuclerová hovoří jako o firmě, jejíž akcie měly být prodány vedoucím zaměstnancům Novy a CET 21 jako motivace pro práci v nové televizi, která vznikla poté, co se Železný v roce 1999 rozešel s původním investorem CME a servisní organizací ČNTS. To se ale posléze nestalo a Edikon zanikl.

Změny v CET 21 před Vánoci 1999 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila, neboť firmy MEF Media a Edikon měly získat menší než poloviční podíl, ale obchodní soud nakonec změny do rejstříku nezapsal.

Spor Železného s původním investorem Novy CME nakonec dospěl k arbitráži, kterou ČR prohrála a musela CME zaplatit za její zmařenou investici přes deset miliard korun.

V souvislosti s poškozováním věřitele - CME - byla proti Železnému postupně vznesena čtyři obvinění. Jedno z nich se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Podle policie se Železný pokusil vystavením miliardové směnky Astroně vyhnout uspokojení nároku CME. Podle CME si bývalý šéf Novy obchod s nadací vymyslel, šlo prý o podvod. Také policie je přesvědčena o tom, že europoslanec předstíral neexistující dluh vůči Astroně a že nadace byla jen "prázdnou společností".

Kromě Železného a Rozehnala jsou v této kauze obžalováni i další právníci z Rozehnalovy kanceláře Edita Janečková a Ondřej Kuchař. Čtveřici hrozí dva roky až osm let vězení, všichni obžalobu odmítají.

Autor: