Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Le Corbusierovo město

Česko

Do švýcarského La Chaux-de-Fonds v pohoří Jury se nejezdí za malebným koloritem. Ne náhodou z urbanisticky přísného města, centra světového hodinářství, pochází největší moderní architekt Le Corbusier.

Sláva přišla až po požáru

Město s bulvárem delším než Champs-Elysées a moderně pravoúhlou strukturou ulic vzniklo po roce 1794, kdy většinu původní zástavby zničil požár. Vzniklo tak industriální „sluneční“ město orientované na jih, které se stalo jednou velkou prosperující továrnou – na hodinky. Ty se tu vyráběly už před požárem, ale až v 19. století jejich produkce vzrostla natolik, že z města učinila metropoli světového hodinářství. Dnes tumá své dílny na 100 nejslavnějších firem, mezi jinými Movado, Cartier, TagHeuer či Tissot. Zvláštní urbanistická struktura i tradiční výroba hodinek vynesla La Chaux-de-Fonds zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Secese ve stylu La Chaux-de-Fonds

Euforie pro vše nové proměnila město ještě jednou, když se bohatí majitelé hodinářských firem koncem 19. století nadchli pro nastupující umělecký směr – Art Nouveau neboli secesi. Dekorativní tepaný kov, vitráže, štuky a barevné obklady s přírodními motivy vzaly budovy útokem. „Style sapin“, vzor borové větvičky, který k secesi ve stylu La Chaux-de-Fonds patří, můžete prozkoumat v Muzeu krásných umění (Rues des Musées 33), ale i na ulicích se najde spousta studijního materiálu. Detaily hledejte na balkonech, oknech, fasádách a výtazích v mnoha budovách, za všechny např. RueNumaDroz 18 a 76 (plánek Art Nouveau zdarma v infocentru).

První dům byl Bílý

Charles-Edouard Jeanneret, alias Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, je bezpochyby nejslavnějším rodákem města. Vila zvaná La Maison blanche, kterou postavil pro své rodiče v roce 1912 jako svůj první projekt ve stylu architektonické moderny, je unikátní esencí základních atributů jeho dalších puristických projektů: čisté linie, vlivu tureckého stylu, nových proporcí, vestavěného funkčního nábytku a ve své době novátorských materiálů, jako je beton, eternit či linoleum. Žádný obdivovatel moderní architektury nemůže toto místo minout (otevřeno pátek–neděle, 10.00–17.00, www.maisonblanche.ch).

Vidět krematorium a zemřít

Kdo nevidělLeCorbusierovo krematorium, nebyl v La Chaux-de-Fonds. Na zdejším hřbitově stojí unikátní secesní klenot: syntéza symbolů v sevřeném, ohromujícím interiéru, který architekt vytvořil v roce 1910, ještě před radikální změnou svého stylu. Při toulkách za Le Corbusierem si zvenčí prohlédnete i další sesesní stavby: vilu Fallet s typickým „style sapin“ dekorem a vily Jaquement a Stotzer z roku 1908 v lehce regionálním stylu inspirovaném jižní Francií. A na závěr si dejte Tureckou vilu z roku 1917, nejslavnější místní Le Corbusierův dům (Rue du Doubs 167).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...