Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Leden, měsíc rozvodů. Úvod roku nahrává podle odborníků žádostem o rozdělení manželského svazku

Spory v manželství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spory v manželství | foto: Shutterstock

PRAHA Novoroční předsevzetí berou lidé často s nadsázkou. Legrace ale končí ve chvíli, kdy jeden z manželů řekne: „Chci se s tebou rozvést.“ Právě leden je totiž podle advokátů nejplodnější měsíc pro podávání žádostí o rozvod. „Mnoho párů je rozhodnuto se rozvést již dříve, ale finální jednání odkládají na dobu po Vánocích, především kvůli dětem a stresům, které by z toho plynuly,“ potvrzuje Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Víc práce mají i psychologové. „O svátcích se vztahy často vyhrocují a pro některé manžele jsou poslední kapkou – pak přichází žádost o rozvod,“ popisuje Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

Pro radu na web

Podle dat, která poskytuje služba Google Trends, se také ukazuje, že od roku 2012 si v lednu více uživatelů zadává do tohoto internetového vyhledávače slovo „rozvod“ a vše, co s ním souvisí.

Soudy informace o tom, kolik žádostí o rozvod obdrží právě v lednu, neevidují. K dispozici jsou jen údaje o počtu ztroskotaných svazků.

V tuzemsku se rozvádí téměř polovina manželství. V posledních letech se podíl sice mírně zlepšuje, přesto v evropském srovnání patří Česko na smutnou špičku.

Potíž je podle advokáta Strnada i v tom, že spolu manželé během Vánoc tráví více času než obvykle. „Svátky bývají plné stresu. Problémy, které v partnerském vztahu existují, se pak snáze dostávají na povrch,“ varuje.

Někteří lidé se ale nerozhoupou k rozvodu až v lednu jen z citových důvodů.

„Vzhledem k tomu, že daňové přiznání vychází z rodinného stavu platného k 31. prosinci, mohou některé páry vyčkávat s podáním žádosti o rozvod do ledna, aby ještě získaly finanční výhody plynoucí z manželství,“ doplňuje Strnad.

Naivní představu, že Vánoce vyřeší dlouhodobé problémy manželského svazku, má podle psychologa Kulhánka čím dál méně partnerů: „Snaží se spíše opouštět tradice, na které byli společně zvyklí, aby to pro ně nebylo ještě více citlivé.“

V roce 2017 se sezdalo zhruba 53 tisíc párů a rozvod zažilo téměř 26 tisíc dvojic. „Nejvyšší intenzita rozvodovosti je zaznamenána u manželství trvajících pět až devět let,“ stojí ve vládní zprávě o rodině. Čím dál častěji se ale rozpadají i svazky trvající 30 a více let.

Obdobná je situace ve Velké Británii, kde krachuje 42 procent manželství. A právě v lednu zaznamenávají instituce nárůst žádostí o rozvod až o čtvrtinu. Většinou ji podávají ženy, a to ve zhruba 40 procentech případů. Třeba předloni pětinu předložili muži, zbytek oba manželé společně.

Příčiny se opakují: „Problémy v komunikaci, ztráta vzájemného respektu a finanční otázky,“ jmenuje advokátka Romana Lužná nejfrekventovanější důvody klientů pro konec manželství.

Podle údajů Českého statistického úřadu je vůbec nejčastějším „rozdíl povah, názorů a zájmů“. Ten uvedlo v žádosti o rozvod zhruba 15 tisíc žen i mužů. Podle Kulhánka jde však jen o formulaci pro soud, za níž se nachází pestrá škála krizových momentů.

Nevěru jako příčinu rozvodu uvedlo předloni shodně kolem 700 žen i mužů. Ještě v roce 1987 to byl hlavní důvod konce vztahu pro téměř 5000 manželek a 4800 manželů. V posledních třiceti letech výrazně klesl také počet rozvedených takzvaných neuvážených sňatků.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.