Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Leden, měsíc rozvodů. Úvod roku nahrává podle odborníků žádostem o rozdělení manželského svazku

Spory v manželství

Spory v manželství foto: Shutterstock

PRAHA - Novoroční předsevzetí berou lidé často s nadsázkou. Legrace ale končí ve chvíli, kdy jeden z manželů řekne: „Chci se s tebou rozvést.“ Právě leden je totiž podle advokátů nejplodnější měsíc pro podávání žádostí o rozvod. „Mnoho párů je rozhodnuto se rozvést již dříve, ale finální jednání odkládají na dobu po Vánocích, především kvůli dětem a stresům, které by z toho plynuly,“ potvrzuje Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.
  5:00

Víc práce mají i psychologové. „O svátcích se vztahy často vyhrocují a pro některé manžele jsou poslední kapkou – pak přichází žádost o rozvod,“ popisuje Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

Pro radu na web

Podle dat, která poskytuje služba Google Trends, se také ukazuje, že od roku 2012 si v lednu více uživatelů zadává do tohoto internetového vyhledávače slovo „rozvod“ a vše, co s ním souvisí.

Soudy informace o tom, kolik žádostí o rozvod obdrží právě v lednu, neevidují. K dispozici jsou jen údaje o počtu ztroskotaných svazků.

V tuzemsku se rozvádí téměř polovina manželství. V posledních letech se podíl sice mírně zlepšuje, přesto v evropském srovnání patří Česko na smutnou špičku.

Potíž je podle advokáta Strnada i v tom, že spolu manželé během Vánoc tráví více času než obvykle. „Svátky bývají plné stresu. Problémy, které v partnerském vztahu existují, se pak snáze dostávají na povrch,“ varuje.

Někteří lidé se ale nerozhoupou k rozvodu až v lednu jen z citových důvodů.

Jako balíček od Amazonu? Bezosův rozvod může být stejně rychlý, tvrdí právník

„Vzhledem k tomu, že daňové přiznání vychází z rodinného stavu platného k 31. prosinci, mohou některé páry vyčkávat s podáním žádosti o rozvod do ledna, aby ještě získaly finanční výhody plynoucí z manželství,“ doplňuje Strnad.

Naivní představu, že Vánoce vyřeší dlouhodobé problémy manželského svazku, má podle psychologa Kulhánka čím dál méně partnerů: „Snaží se spíše opouštět tradice, na které byli společně zvyklí, aby to pro ně nebylo ještě více citlivé.“

V roce 2017 se sezdalo zhruba 53 tisíc párů a rozvod zažilo téměř 26 tisíc dvojic. „Nejvyšší intenzita rozvodovosti je zaznamenána u manželství trvajících pět až devět let,“ stojí ve vládní zprávě o rodině. Čím dál častěji se ale rozpadají i svazky trvající 30 a více let.

Obdobná je situace ve Velké Británii, kde krachuje 42 procent manželství. A právě v lednu zaznamenávají instituce nárůst žádostí o rozvod až o čtvrtinu. Většinou ji podávají ženy, a to ve zhruba 40 procentech případů. Třeba předloni pětinu předložili muži, zbytek oba manželé společně.

Příčiny se opakují: „Problémy v komunikaci, ztráta vzájemného respektu a finanční otázky,“ jmenuje advokátka Romana Lužná nejfrekventovanější důvody klientů pro konec manželství.

Podle údajů Českého statistického úřadu je vůbec nejčastějším „rozdíl povah, názorů a zájmů“. Ten uvedlo v žádosti o rozvod zhruba 15 tisíc žen i mužů. Podle Kulhánka jde však jen o formulaci pro soud, za níž se nachází pestrá škála krizových momentů.

Nevěru jako příčinu rozvodu uvedlo předloni shodně kolem 700 žen i mužů. Ještě v roce 1987 to byl hlavní důvod konce vztahu pro téměř 5000 manželek a 4800 manželů. V posledních třiceti letech výrazně klesl také počet rozvedených takzvaných neuvážených sňatků.