Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékař nakažený koronavirem? Pokud někdo nepodá stížnost, zabývat se tím nemůžeme, reaguje ČLK

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Iveta LhotskáMAFRA

PRAHA Jedním z nově nakažených koronavirem COVID-19 v tuzemsku je i lékař pracující v Praze, který se vrátil ze severní Itálie. Nakažený ordinoval dva dny. „Pokud nám například některý z pacientů nepředá stížnost, tak my jako Česká lékařská komora (ČLK) se touto záležitostí ze zákona ani zabývat nemůžeme,“ okomentoval pro Lidovky.cz situaci mluvčí ČLK Michal Sojka, ještě před tím, než server iDNES.cz přinesl nové informace k případu.

Server iDNES.cz v pátek odpoledne s odkazem na blízký zdroj lékařově ordinaci v pražských Střešovicích napsal, že pozitivně testovaný na nákazu koronavirem byl praktický lékař z Prahy. Za dva dny údajně stihl ošetřit stovku pacientů. 

Pacienty lékaře z Prahy nyní kontaktují hygienici s poučením, jak dále postupovat. „Podle momentálních informací s většinou pacientů daný lékař neměl těsný kontakt. Příslušná opatření budou přijímána postupně v závislosti na vyhodnocení míry rizika kontaktu s jednotlivými pacienty,“ uvedl pro Lidovky.cz v pátek ráno mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boubík.

Mluvčí ČLK se dopoledne pro Lidovky.cz vyjádřil, že lékař je pacientem stejně jako kdokoliv jiný. „Nemáme žádné bližší podrobnosti a zřejmě je ani nebudeme mít, protože není povinnost nám to nějakým způsobem hlásit. ČLK se obecně nevyjadřuje ke zdravotnímu stavu bez znalosti spisu, nekomentovali jsme ani jeden z případů, které zatím byly. Pro lékaře platí stejné podmínky jako pro ostatní,“ řekl Sojka.

ČLK podle něj na základě informací z ministerstva zdravotnictví vydává manuály, jak lékaři mají postupovat, kdyby je pacient s podezřením na koronavirus navštívil, speciální vlastní opatření ale nevede. „Máme pětatřicet tisíc mailů na lékaře, kteří nám dali GDPR souhlas, abychom je mohli informovat o různých záležitostech týkajících se zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví nás informuje a my nové zprávy posíláme lékařům. Dáváme je i na naše internetové stránky,“ řekl Sojka. 

Z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sdružující ekonomicky nejrozvinutější státy na světě zveřejněných koncem loňského roku vyplývá, že v tuzemsku je na tisíc obyvatel 3,7 lékařů. To by znamenalo současný stav okolo 38 až 39 tisíci doktorů, informace tak dostává většina.

Jak se nejen lékaři, ale i běžní obyvatelé mají chovat, vychází podle mluvčího ČLK z činnosti státní správy, která je za to zodpovědná. „Jedinou věcí, kterou jsme v souvislosti s koronavirem požadovali, bylo zajištění ochranných prostředků pro praktiky a ambulantní specialisty, ne pouze pro nemocnice,“ uzavřel Sojka.

Počet potvrzených nakažených novým typem koronaviru v Česku ve čtvrtek stoupl na 12. Po páteční schůzce s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou premiér Andrej Babiš (ANO) Čechy vyzval, aby kvůli koronaviru nejezdili nikam do Itálie. Lidé, kteří se z Itálie do republiky vrátí, mají zůstat dva týdny doma.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...