Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařské výpovědi byly legální, rozhodli žalobci

Česko

PRAHA Hromadné výpovědi lékařů ani nabádání k nim nebylo trestným činem. Tak zní rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9.

„Hledali jsme, jestli by bylo možné použít nějaké trestněprávní ustanovení, a došli jsme k závěru, že nelze,“ zhodnotila prošetřování několika trestních oznámení státní zástupkyně Eva Vycpálková.

Žalobci museli v souvislosti s lékařskými výpověďmi řešit hned několik oznámení, například kvůli možnému vydírání. To na Martina Engela podal advokát Kolja Kubíček. Odborový předák se měl podle něj provinit organizováním podávání hromadných výpovědí.

Zastupitelství ale usoudilo, že chování doktorů i vedení jejich odborů bylo právně v pořádku. „Pan Engel sám o sobě nemohl trestný čin spáchat. Pokud by byl někdo pachatelem trestného činu, tak by to byli lékaři, kteří v tomto případě nemohou být trestně odpovědní. Nikomu se nemůže upírat právo na podání výpovědi, a to ani v jeden den ve větším počtu,“ uzavřela Vycpálková. Státní zastupitelství pro Prahu 9 oznámení odložilo. Policie se jím proto ani nebude zabývat.

V dalších oznámeních na doktory a jejich vůdce se zmiňovalo například podněcování nepokojů, obecného ohrožení a ohrožení zákonem daného zajištění základní zdravotní péče.

Během celostátní kampaně Děkujeme, odcházíme podalo výpověď celkem 3800 lékařů. Akce oficiálně skončila minulý pátek po podpisu dohody mezi odboráři a ministrem zdravotnictví. Lékaři dosáhli okamžitého navýšení tarifních platů o 5 až 8 tisíc korun měsíčně pro letošní rok a růstu platů i v následujících letech. Navíc by měly odborové a profesní organizace úzce spolupracovat na přípravě reformy zdravotnictví.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!