130 let

Lékařské výpovědi byly legální, rozhodli žalobci

Česko

PRAHA Hromadné výpovědi lékařů ani nabádání k nim nebylo trestným činem. Tak zní rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9.

„Hledali jsme, jestli by bylo možné použít nějaké trestněprávní ustanovení, a došli jsme k závěru, že nelze,“ zhodnotila prošetřování několika trestních oznámení státní zástupkyně Eva Vycpálková.

Žalobci museli v souvislosti s lékařskými výpověďmi řešit hned několik oznámení, například kvůli možnému vydírání. To na Martina Engela podal advokát Kolja Kubíček. Odborový předák se měl podle něj provinit organizováním podávání hromadných výpovědí.

Zastupitelství ale usoudilo, že chování doktorů i vedení jejich odborů bylo právně v pořádku. „Pan Engel sám o sobě nemohl trestný čin spáchat. Pokud by byl někdo pachatelem trestného činu, tak by to byli lékaři, kteří v tomto případě nemohou být trestně odpovědní. Nikomu se nemůže upírat právo na podání výpovědi, a to ani v jeden den ve větším počtu,“ uzavřela Vycpálková. Státní zastupitelství pro Prahu 9 oznámení odložilo. Policie se jím proto ani nebude zabývat.

V dalších oznámeních na doktory a jejich vůdce se zmiňovalo například podněcování nepokojů, obecného ohrožení a ohrožení zákonem daného zajištění základní zdravotní péče.

Během celostátní kampaně Děkujeme, odcházíme podalo výpověď celkem 3800 lékařů. Akce oficiálně skončila minulý pátek po podpisu dohody mezi odboráři a ministrem zdravotnictví. Lékaři dosáhli okamžitého navýšení tarifních platů o 5 až 8 tisíc korun měsíčně pro letošní rok a růstu platů i v následujících letech. Navíc by měly odborové a profesní organizace úzce spolupracovat na přípravě reformy zdravotnictví.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás