15. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lepší ochrana těžkooděnců. Elitní útvar dostane nový typ kombinéz za 18 milionů

Policejní těžkooděnci během zásahu proti fotbalovým fanouškům CZ Bělehrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní těžkooděnci během zásahu proti fotbalovým fanouškům CZ Bělehrad. | foto: ArchivMAFRA

PRAHA Lepší ochrana kolen a loktů či větší počet kapes na výzbroj. Tuzemská policie doplní „šatník” těžkooděnců o tisícovku nových kombinéz, blůz a kalhot. Nová výstroj pro elitní útvar vyjde na bezmála 18 milionů korun.

Oděvy pro Speciální pořádkovou jednotku (SPJ), jak oficiálně zní název oddílu, dodá bezpečnostnímu sboru liberecká společnost Sewing Development Czech Company. Učinit by tak měla nejpozději do konce letošního listopadu.

Podle údajů z veřejného rejstříku smluv zaplatí policie za výstroj 17 999 960 korun včetně DPH. Nejnákladnější položku představují celotělové kombinézy, přičemž kus stojí 8599 korun s daní. Jedny kalhoty vyjdou na 4936 a blůza na 4465 korun.

„Nejde o obměnu, ale o doplnění nové výstrojní součástky,” přiblížila serveru Lidovky.cz účel zákazky policejní mluvčí Eva Kropáčová. „Více se jich pořizovat nebude, počítá se pouze s doplněním v řádech desítek kusů ročně, a to z důvodu doplnění v případě poškození nebo opotřebení, případně nákupu pro nově nastupující policisty,” doplnila.

CzechTek 2005: policejní těžkooděnci se kryjí před kameny.
Policejní těžkooděnci před sparťanským sektorem (derby Sparta vs Slavia).

Podle slov Kropáčové jde o zcela nový typ stejnokroje, jejž policie v takovém množství ještě nenakupovala. Od současně používaného oblečení se liší například materiálem, střihem či zvýšenou ochranou, zejména v oblasti kolen a loktů. Rovněž disponuje větším počtem úložných kapes pro výzbroj těžkooděnců, jako je třeba útočný nůž, taser, pouta nebo víceúčelové kleště.

Mezi činnosti SPJ patří ochrana bezpečnosti osob a majetku, nebo zajišťování veřejného pořádku. Její příslušníci jsou nasazováni namátkou během rizikových sportovních utkáních, demonstracích, výtržnostech nebo mimořádných událostí, tedy zejména při situacích, kdy čelí davu lidí.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz