1. dubna 2012 18:51, aktualizováno  21:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lessy povyšuje. Komorous povede ochrannou službu

Jiří Komorous před ministerstvem vnitra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Komorous před ministerstvem vnitra. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Vedení policie čekají v nejbližší době velké změny. Policejní prezident Petr Lessy se chystá jmenovat hned několik policejních šéfů.

Do uvolněného křesla ředitele ochranné služby má zasednout podle zjištění LN bývalý dlouholetý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Tedy muž, který mimo jiné figuruje na seznamech komunistické rozvědky jako starší referent centrály I. správy ministerstva vnitra. Komorous se hájil tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nynější ministr vnitra Jan Kubice.

Komorous nyní působí jako náměstek ředitele ochranné služby, na tento post se přesunul v roce 2010, do té doby byl náměstkem ministra vnitra. Komorouse vybral Lessyho poradní orgán.

ČTĚTE TAKÉ:

Do čela královehradecké policie má zase jít Jan Švejdar, který dosud působil v kraji jako náměstek pro kriminálku. Do Hradce Králové nechal Lessy přesunout případ lobbisty Romana Janouška poté, co kritizoval neobvykle mírný přístup pražské policie k opilému Janouškovi, jenž srazil padesátiletou ženu.

Poslední změna se týká letecké služby, kterou povede Tomáš Hytych, dosavadní náměstek na službě cizinecké policie.

Místo ředitele ochranné služby, kam míří Komorous, bylo neobsazené od té doby, co od policie koncem loňského listopadu odešel tehdejší šéf útvaru František Snopek.

Šéfoval Národní protidrogové centrále

Komorous podle ČTK u policie začínal v roce 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení.

V únoru 2009 však nesmiřitelný bojovník proti drogám policejní řady opustil, v té době patřil k nejznámějším tvářím policejního sboru. Na ministerstvo vnitra ho později přivedl Martin Pecina, který resortu šéfoval v úřednické vládě Jana Fischera. Následně se Komorous vrátil k policii, právě do policejního útvaru, který hlídá ústavní činitele.

Vedle minulosti spojené s StB byl Komorous kritizován například i kvůli svému působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu.

mchMarkéta Chaloupská

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.