Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letecká záchranka za tři miliardy

Vrtulník letecké záchranky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník letecké záchranky. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví vypsalo tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby. Vítěz ovládne skoro celou leteckou záchranku na území Česka. Od ledna příštího roku by měl na sedm let převzít osm z deseti současných základen. Informuje o tom v dnešním vydání deník E15 s odvoláním na server ministerstva.

Do soutěže se mohou hlásit i zahraniční zájemci, ti ale o tendru nevědí. "O žádném výběrovém řízení v Česku nevíme," řekla deníku Helga Punkelová z německé záchranné společnosti ADAC Luftrettung. Účast naopak potvrdily firmy DSA a Alfa Helicopter, které nyní provozují leteckou záchranku v Česku.

Každá z firem má na území ČR tři stanoviště. Podle informací E15 půjdou pravděpodobně do tendru obě firmy společně. "Na celý rozsah tendru nemáme kapacitu. Půjdeme do toho se společností DSA," řekl spolumajitel Alfa Helicopter Pavel Müller.

Uvozovky dolníÚstavní soud:
Norma nebyla přijata svévolně, a není ji potřeba rušit.Uvozovky horní

Na evropském webu Tenders Electronic Daily, kde evropské země podobné zakázky zveřejňují, jsou v angličtině jen obecné informace o tom, že české ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo výběrové řízení v oblasti záchranných služeb.

Podrobnosti i hodnota tendru jsou k dispozici jen v češtině. Případní zájemci ze zahraničí budou muset už při podání nabídky prokázat, že mají dostatek pilotů s průkazem platným v Česku, pro každou základnu musí mít šest pilotů a jeden malý vrtulník. Navíc nabídka musí být v češtině.

Výběrové řízení zveřejnilo ministerstvo na serveru už 20. května, v pondělí ale vydalo opravný formulář, podle kterého se zájemci mohou hlásit až do 24. července. Ministerstvo nabízí firmám osm z deseti současných stanovišť - v Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě. V Praze bude leteckou záchranku i nadále zajišťovat policie a v Plzni armáda.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) již dříve potvrdil, že v zákoně o zdravotnické záchranné službě, který je součástí reformního balíku, dá jasné právní zakotvení také leteckým záchrankám. Vyřeší prý i jejich financování. Zdravotní pojišťovna bude podle Julínka hradit rutinní péči, což je asi 70 procent činností letecké záchranky.

Stát uhradí krizové situace, asi 15 procent činnosti, a zbytek kraj, který je provozovatelem záchranné služby. Letecká záchranná služba vznikla na českém území 1. dubna 1987, za tu dobu přepravila přes 100.000 lidí. Vrtulníky pro ni zajišťuje a jejich provoz financuje ministerstvo zdravotnictví.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....