Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letošní houbařská sezona je velmi atypická, rostou i lanýže

Houbaření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houbaření. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PARDUBICE Odborníci mluví o letošní houbové sezóně jako o atypické. Dlouhou dobu počasí houbám nepřálo, poslední měsíc jsou naopak úlovky v košících bohaté. Rostou však již i druhy, které jsou typické až pro podzimní měsíce, říká choceňský mykolog Libor Tmej.

"Vloni bylo vynikající jaro se srážkami, kdy rostla řada jarních hub. Pak přišlo poměrně suché léto, kdy houby nerostly, a začaly až v pozdním podzimu. Letos je to naopak, jarní aspekt u hub vůbec nebyl, vypadalo to hodně špatně a až před třemi až čtyřmi týdny, když přišly srážky, se houby začaly objevovat a rostou masově," uvedl Tmej.

Lanýž

Lanýž je rod hub z čeledi lanýžovitých a je považován za jednu z největších kulinářských pochoutek nacházející se převážně v oblasti Istrijského poloostrova.

Lanýži rostou 30 cm pod zemí a neobsahují nadzemní část jako jiné houby, což ztěžuje jejich vyhledávání.

Ke sběru lanýžů se využívají speciálně cvičení psi a prasata - zvířata s mnohem lepším čichem než má člověk.

Nejznámějším představitelem je lanýž zimní známý jako gurmánská specialita sloužící jako vzácné koření. Jí se i méně aromatický lanýž letní a bělolanýž obecný, kterého aroma je naopak příliš ostré.

Zároveň ale upozornil na nezvyklou skutečnost, že již v půli července se objevily typicky podzimní druhy hub, například strmělka mlženka nebo václavky. Běžně však houbaři nacházejí hřiby smrkové, dubové, kováře a koloděje a další hřibovité houby, kozáky nebo řadu holubinek.

Takzvaný houbový rok, kdy houby rostou všude v mimořádných kvantech, letos není. Některé druhy se však vyskytují cyklicky častěji po pěti či šesti letech, tento rok podle Tmeje přeje podzemním houbám, například lanýžům a kořenovcům.

Mykologové rovněž zaznamenávají známky oteplování klimatu signalizované klimatology a s ním spojenou migraci teplomilných druhů směrem na sever.

Houby běžné pro jižní Moravu se objevují již třeba na Mladoboleslavsku, stále častější je také výskyt některých typů hřibu satan, jehož doménou je Středomoří.

Lanýž.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...