7. dubna 2014 16:09, aktualizováno  16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letounu CASA praskla při vzletu pneumatika. Nouzově přistálo v Praze

Letoun Casa na letišti Kbely.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Casa na letišti Kbely. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

BRUSEL/PRAHA Posádka vojenského letounu CASA musela řešit krizovou situaci. V pondělí při odletu z Bruselu palubní počítač nahlásil poruchu na podvozku. Ukázalo se, že jde o prasklou pneumatiku. I tak letadlo v Praze přistálo bez potíží.

Stroj tak před přistáním na domovské posádce Praha-Kbely absolvoval nízký průlet nad zemí, aby jej zkontroloval pozemní personál. „Zjistili, že CASA má proraženou pravou zadní pneumatiku. Bez potíží pak přistála,“ vysvětlila Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu. Dodala, že na palubě byla jen posádka, letoun se z Belgie vracel prázdný.

Letoun dokáže s prasklou pneumatikou přistát díky tomu, že má na podvozku spárovaná kola. Čili pokud je závada na jedné "gumě", každý pár jistí ještě druhá pneumatika.

Transportní stroje CASA ve výbavě vojenských letců před několika lety nahradily zastaralé ruské antonovy. Po počátečních technických problémech se staly oporou dopravního letectva. Armáda jimi například nedávno dopravila do Prahy Ukrajince, kteří byli zraněni při demonstracích proti vládě nyní svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky